Bulutta ivme artıyor

Dünyada Bulut Bilişim üzerinden sağlanan veri trafiği hızla artıyor.

1.09.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Bulutta ivme artıyor
Şirketlerin bu trafiği karşılayabilmek için bulut bilişim sunucularına olan yatırımları son sürat devam ediyor. Gartner’ın verilerine göre, bulut bilişimin bu yıl sonu itibarıyla 131 milyar dolarlık bir büyüklüğe ulaşması bekleniyor. Uzmanlar bu nedenle bulut bilişimden devasa bir sektör olarak bahsediyor. Bu alanda, istihdam rakamları da umut verici. Bulut Bilişim ekosistemine 2015’e kadar 13,8 milyon çalışanın katılacağı tahmin ediliyor. Yapılan çeşitli araştırmaların sonuçları da bulut bilişimin hızlı büyüdüğüne, bu büyümeyi önümüzdeki dönemlerde sürdüreceğine işaret ediyor.

Tabloyu görmek için görsele tıklayın.
Artık herkes bilincinde.... Bulut  bilişimle birlikte şirketler yeni bir döneme girmiş durumda. Sektör bağımsız pek çok şirket, artan veri yükünü yönetmek için bulut bilişim çözümlerine başvuruyor. Bu sayede daha verimli bilgi yönetimi gerçekleştiriyor, en önemlisi şirketler verilerine uzaktan ulaşabiliyorlar. Bulut bilişim; kuramların bütün bilişim altyapı ve uygulamalarını internet servisi gibi hizmet olarak almalarına dayanıyor. Bu sayede bünyelerinde veri merkezi barındırmalarına gerek kalmayan kurumlar, hizmet sağlayıcı şirketlere bu sistemleri kullandıkları kadar bedel ödüyor. Özellikle ABD ve Avrupa’da bu konuda ciddi bir hareketlilik söz konusu... Bunun yansımaları birkaç yıldır Türkiye pazarında da görülüyor.

HER YERDEN ULAŞIM
Dünyada son yıllarda neredeyse çoğu şirketin yatırımlarını yönlendirdiği bulut bilişim hizmetlerini aslında son kullanıcılar ve kurumlar MSN Hotmail, YahooMail ya da Gmail gibi e-posta ya da ajanda servisleriyle 10 yılı aşkın zamandır kullanıyor. Bulut bilişimi son dönemde bu kadar popüler yapan ise gelişen erişim ve geniş bant teknolojileri oldu. Artık gelişen geniş bant teknolojileri sayesinde bulut bilişim hizmetleriyle şirketler ve kişiler diledikleri yerden kurumsal bilgilerine, ofislerine ulaşabiliyor. İş yapış şekillerine hız katıyor ve bununla birlikte verimlilik sağlıyorlar.

Gartner’ın verilerine göre dünyada bulut bilişimden elde edilen gelirler bu yılın sonunda 131 milyar dolara ulaşacak. Araştırma, bulut bilişim hizmetleri iş hacminin ise 2016’da 207 milyar dolarlık bir pazar oluşturacağını gösteriyor. Buna karşılık toplam BT pazarındaki büyümenin aynı dönemde yüzde 3 gibi küçük bir oranda gerçekleşeceği düşünülüyor. Bu da BT pazarında istihdamı artıracak olan ana trendin bulut bilişim platformları olacağına işaret ediyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz