Çok İyi Şirket Nasıl Olunur

Jim Collins,Türkiye’deki şirketler için de hayati öneriler içeren kitabının mesajını Capital için yorumladı.

22.10.2014 19:43:400
Paylaş Tweet Paylaş
Çok İyi Şirket Nasıl Olunur

Jim Collins, son dönemin gözde yönetim uzmanlarından... “Built to Last” (Ayakta Kalmak) adlı kitabından sonra, “Great to Good” (İyiden Çok İyiye) adlı çalışmasıyla dikkatleri üzerine topladı. Bu kitapta 1453 şirketi inceleyip, başarının sırlarını ortaya koyarken, ayakta kalamayanların ortak noktalarını da saptadı.

Sonuçta 11 dev şirketi ele alıp, “çok iyiye” götüren strateji ve yaklaşımları ortaya koydu. Bu önemli yönetim uzmanı, Türkiye’deki şirketler için de hayati öneriler içeren bu kitabının mesajını Capital için yorumladı.

Sadece Türkiye’de değil, bütün dünyada aynı gerçek yaşanıyor... Önde gelen yönetim uzmanlarının sık sık örnek verdiği gibi, her yıl Fortune 500’e giren şirketlerden bir bölümü, sonraki yıl liste dışında kalıyor ya da batıyor. Hele daha gerilere, 1970’lere gittiğinizde, o dönemin yıldızlarının bugün hayatta olmadığını görüyorsunuz.

Ünlü yönetim uzmanı Jim Collins, son kitabı “Good to Great”de (İyiden Çok İyiye), şirketler için uzun yaşamanın sırlarını anlatıyor. Collins, “iyi şirket” konumundan, “çok iyi şirket”e ulaşmayı başaranların hikayelerini aktarırken, başarısızlığın nedenlerine de dikkat çekiyor.

Aslında kitabın ismi biraz daha uzun: “İyiden Çok İyiye: Bazı Şirketler Sıçramayı Nasıl Başarıyor Ve Diğerleri Neden Başaramıyor?” Collins, kitabının konusunu şu sorunun yanıtını ararken oluşturmuş: “İyi bir şirket, çok iyi bir şirket haline nasıl gelebilir?” Ardından da bunu ortaya koymak için büyük bir araştırma başlatmış.

Ekibiyle birlikte tam bin 453 şirketi incelemiş. Sonuçta, bu kritere uyan sadece 11 şirket belirlemişler: “Abbott Laboratories, Circuit City, Fannie Mae, Gillette Co., Kimberly-Clark Corp., The Kroger Co., Nucor Corp., Philip Morris Cos. Inc., Pitney Bowes Inc., Walgreens, ve Wells Fargo”... Şirketler ve yöneticiler için çok önemli mesaj içeren bu araştırmanın ana hatlarını Jim Collins Capital’e anlattı:


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.