Ekosistemi güçlendirmek

İnovasyonu, kurumları ve istihdamı birleştirecek dört aşamalı bir plan...

1.04.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Ekosistemi güçlendirmek
ABD'NİN DÜNYA pazarındaki başarısının uzunca bir zamandır anahtarı olan inovasyon, içinde şirketlerin doğup büyüdüğü ve kendilerini yeniledikleri bereketli topraklar sunan köklü kurumlardan çıkar. Ancak üniversiteler, girişim yaratıcıları, tedarik zincirleri, iş gücü piyasaları ve iş eğitim programları gibi bu kurumlar, yalnız başlarına çalıştığında ekonomik birer ajans olarak hiç de etkili olmaz. Oysa onlar, gelişmelerinin her aşamasında şirketlere entelektüel, finansal ve insan sermayesinin akmasını sağlayan pürüzsüz yollarla birbirleriyle ağlar kurduklarında ortak refaha katkıda bulunma ihtimalleri çok daha yüksektir. Bu kurumlar arasındaki bağların ve işbirliğinin artırılması, iş dünyasındaki ekosistemi güçlendirebilir ve daha fazla sayıda fikrin çiçek açmasına, daha çok istihdam sağlayacak teknoloji şirketlerinin kurulmasına, daha çok şirketin vasıflı iş gücü bulmasına ve daha fazla şirketin büyümesine ve global pazarlarda rekabet etmesine olanak sağlayabilir. İnsan sermayesiyle ilgili yatırımlar refahı çok daha geniş kitlelere yayabilir ve Amerika'da sosyal mobilitedeki azalışı tersine çevirebilir.

Burada dört alandaki bağlar çok önemlidir:
- Fikirler üretmek ve onları pazara hazır girişimlerde konumlandırmak
- Küçük ve yeni girişimlerin büyük şirketlerle bağlantılar kurmasını sağlamak
- Eğitimi endüstrinin ihtiyaçlarıyla aynı hizaya getirmek
- Bütün sektörlerden liderleri ekosistem stratejileri geliştirmeleri için bir araya getirmek
Her bir alandaki gelecek vaadeden yeni modeller, liderler için belirli bir ajandaya işaret ediyor.

ANA FİKİR
İnovasyonu destekleyen kurucu nitelikteki kuruluşlar ile ABD'nin dünya pazarlarındaki başarısı, tarihsel olarak kendi performanslarını maksimumlaştırmak için içeriye dönük silolar halinde faaliyet gösterilmesi eğilimindedir.
Oysa iş, akademi ve politika dünyasının liderleri uçurumlar arasında köprüler kuracak işbirliklerine gitseler o zaman istihdam artışı ve çok daha müreffeh toplumlar yaratılması için mükemmel verimli bir ortam kurulabilirdi. Bu kurumlar arasında ilişkiler kurulması ve sürdürülmesi için şöylesi taahhütlerin verilmesi gerekir:

ARALARINDA BİLGİ ÜRETME MERKEZLERİNİN,
kuluçka makinelerinin, inovasyon bölgelerinin, stajyerlik imkanlarının ve sürekli değişen iş yeri becerilerine uygun üstün kaliteli eğitimin olduğu kalıcı avantaj merkezleri olan kurucu nitelikteki kurumlara yatırım yapmak.

KAYNAKLARI KÜÇÜK ŞIRKETLERE AKIL HOCALIĞI YAPMAK veya şirketler ile bölgesel üniversiteler arasındaki işbirliklerini desteklemek gibi misyonları olan bölgesel koalisyonlar ile kamu özel ortaklıklarına yönlendiren entegre ve işbirlikçi çözümlerin peşinde koşmak.

MÜKEMMELLİYETi TANIMLAMAK VE ÖDÜLLENDİRMEK
, en iyi fikirlere yatırım yapmak ve kurumsal inovasyonları yaygınlaştırmak
.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz