Yöneticiler nasıl birer lider haline gelir?

Perspektifte ve sorumlulukta 7 değişiklik

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Yöneticiler nasıl birer lider haline gelir?
Ana fikir
Çok az liderlik geçiş süreci, bir işlevi yönetmekten hayatında ilk defa bir kurumun tamamını yönetmeye geçiş kadar meydan okuyucudur.
Bu işin kapsamı ve karmaşıklığı o kadar dramatik boyutlardadır ki yeni atanmış birim başkanının kendisini ambale olmuş ve güvensiz hissetmesine neden olabilir. Onların kendi işlevine hakim olmak, organizasyonel teknik bilgi, ekip kurma ve onları motive etme yeteneği gibi bir önceki rollerinde edinmiş oldukları beceriler artık yeterli değildir. Bu yöneticilerin öncelikle kendilerini her işlev hakkında bilgi sahibi olan
genel bir uzmana dönüştürmesi gerekir. Alışık olduklarının oldukça dışında çeşitlilikte insanları işe almayı, onları değerlendirmeyi ve onlarla ilgilenmeyi öğrenmek zorundadır. Onlar yepyeni ama fevkalade zor bir sorular silsilesine göğüs germek zorunda kalır: Kurumsal ajandamızdaki en önemli sorunlar neler? Şirket genelinde karşılaşılan tehditler ve fırsatlar nelerdir? Organizasyonun bütününün başarısını nasıl garanti altına alabilirim? İşte bu son derece kritik dönüm noktasında yöneticilerin, kendi liderlik odaklarında yeni beceriler ve kavramsal çerçeve çalışmaları geliştirmelerini zorunlu kılan bir dizi hünerli değişiklikten ibaret yedi tane sismik değişikliğe gitmesi gerekir.

YEDİ SİSMİK DEĞİŞİKLİK
İlk defa kurumsal bir lider olan eski bir işlev yöneticisinin kendisinde yapması gereken bütün değişiklikler, yeni beceriler öğrenme ve yeni akıl setleri geliştirmekle ilgilidir. İşte aşağıda o değişiklikler ve onların her biri için yöneticilerin yapması gerekenler:
ÖZEL UZMANDAN GENEL UZMANA
Şirketteki kilit işlevlerde kullanılan zihinsel modelleri, araçları ve terimleri kavramak ve bu işlevlerin liderlerini değerlendirmek için şablonlar geliştirmek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz