Tüketici dostu çevreci forum Türkiye'de

Jean-Marc Saubade ile haziranda İstanbul’da düzenlenecek forumu ve sektördeki gelişmeleri konuştuk...

1 HAZİRAN, 20120
Paylaş Tweet Paylaş
Tüketici dostu çevreci forum Türkiye'de


Yönetim kurulunda perakende ve gıda sektörleri nasıl temsil ediliyor?
- Yönetim kurulu 50 CEO’dan oluşuyor. Bunların 25’i tüketiciye dönük üretim yapan dünya devlerinin, 25’i de perakende şirketlerinin CEO’ları. Birlikte karar alıyoruz.

P&G’den Coca-Cola’ya dünyanın en önemli CEO’lannı bu foruma üye olmaya iten unsur nedir?

- Aslında baktığınızda birbir-leriyle kıyasıya rekabet eden şirketleriz. Ancak birlikte yapacağımız işler de var. Özellikle sürdürülebilirlik, yapılan işlerin çevreye etkisi ve bunları azaltacak yolları birlikte aramak gibi konular bizi bir araya getiren nedenlerin başında geliyor.

Forum olarak en önemli amacmız, hedefiniz nedir?
- Amacımız daha iyi iş yaparak daha iyi bir yaşam elde etmek. Forum bizim sektör olarak birlikte çalışmamızı, tek bir ağızdan konuşmamızı sağlıyor. Tüketici ürünleri sektöründe faaliyet gösteren gıda, perakende ve dağıtım şirketleri olarak en önemli misyonumuz müşterilerimize, tüketicilerimize ve topluma sunduğumuz hizmetlerin değerini, kalitesini ve hızını geliştirmek. Bu kapsamda en önemli hedefimiz gıda güvenliğinin sağlanması, küresel ısınma ve iklim değişikliğinin önlenmesi.

Forumun aldığı kararlar ne kadar bağlayıcı? Üye şirketlerin bunlara uyma zorunluluğu nedir?
- Baktığınızda forumun kuruluş misyonu doğrultusunda perakendeci ve üreticilerin ortaklaşa aldığı tüm kararlar yazılı ve resmi olarak belirtildi. Tüm bu kararlara uyum otoriteler tarafından özgürce kabul edilip benimsendi. Bu kararlar her aşamada forumun üyeleriyle paylaşıldı ve daha geniş bir kitleye bildirildi. Bu amaçla foruma üye şirketler, aldığımız kararlar konusunda ülkelerinde kendi bireysel girişimlerini hazırlayacak, hükümet ve sivil toplum kuruluşlarıyla ortak çalışmalar yürütecek.

Forum üyelerinin temsil ettiği büyüklük nedir? Dünyada toplam tüketici pazarının yüzde kaçım temsil ediyorsunuz?
- Foruma üye perakendeciler ile dağıtım şirketlerinin cirolarının toplamı 2,5 trilyon Euro’yu buluyor. Bu da Almanya’nın gayri safi milli hasılasına eşit. Ayrıca üye şirketlerimizde 10 kişi çalışıyor. Dolayısıyla gördüğünüz gibi üyelerimiz değişimi yaratacak gerçek gücü elinde bulunduruyor.

Dünyada tüketici perakendesi sektörünün büyüklüğü nedir? 2012 sonunda pazarın büyüklüğü ne olur?
- Çok iyi bir soru ancak dünyada perakende sektörünün büyüklüğü konusunda elimizde net bir rakam yok. Tahminlerimize göre dünyada perakende ve tüketici ürünleri sektörünün büyüklüğü geçen yıl 12,6 trilyon doları buldu. Bu yıl da bu rakamın 13,6 trilyon dolara çıkacağını tahmin ediyoruz. 2015’te sektörün büyüklüğü 16 trilyon Euro seviyesine yükselecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.