Yeni atık planları

Sürdürülebilir büyüme modeli çerçevesinde şirketler, çevreci sistemleri hayata geçiriyor

1.05.2011 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Yeni atık planları

ABDİ İBRAHİM 500 BİN TL AYIRIYOR

İlaç sektörünün en büyük oyuncularından Abdi İbrahim, atık yönetimi konusuna duyarlı yaklaşıyor. Çevre politikası gereği atıkların kaynağında azaltılması, ayrı toplanması ve en uygun yöntemlerle bertaraf edilmesini hedefleyen şirket, atık yönetimi için yıllık 500 bin TL'lik bütçe ayırıyor. Atık tesisleri için de bugüne kadar 100 bin TL civarında yatırım yapmış durumda. Abdi İbrahim Genel Müdürü Tevfik Bilge, "Hem Abdi İbrahim Tower'da hem üretim tesisleri ve ARGE merkezimizde, her bir atık türü için toplama kutularımız ve torbalarımız var. Topladığımız atıklarımızı yine özel olarak tasarlanmış, her bir atık türü için ayrı bölümlere sahip modern atık depomuzda geçici depoluyoruz" diyor. Abdi İbrahim'in yıllık atık miktarına gelince... Bilge, bu konuda şu bilgilendirmede bulunuyor: "2010 yılında 350 bin 835 kilo kağıt, 118 bin 960 kilo plastik, 31 bin 680 kilo cam, 30 bin 485 kilo metal, 66 bin 564 kilo ambalaj malzemesi ve 8 bin 579 kilo elektronik atığı geri dönüşüme kazandırdık. 213 bin 707 kilo tehlikeli atığımızı da yine yönetmeliklere uygun olarak bertaraf ettik. 2008 ve 2010 yılları arasında kağıt ve karton ürünlerin geri dönüşüme kazandırılması konusunda oranımız yüzde 74, plastikte geri dönüşüm oranımız yüzde 193, metallerin geri dönüşüme kazandırılması oranımız yüzde 342 arttı."

KÜTAHYA SERAMİK'İN PLANLARI
Kütahya Seramik, 2007 yılından itibaren çevrenin korunması amacıyla daha az gaz yakmaya çalışıyor. Özellikle fırın bacalarındaki atık havanın geri kazanımı ile ilgili olarak fırınlardan gelen sıcak havayı kurutucularda kullanarak enerji verimliliği sağlıyor. Kütahya Seramik Fabrikalar Genel Müdürü Celal Üstündağ, bu şekilde fırınlarda gaz kullanımını düşürerek yüzde 25 enerji tasarrufu elde ettiklerini söylüyor. Üstündağ, "İlki duvar karosu üretimlerimizde yapılan bu yatırım, 2010 yılında yer karosu üretimlerimizde de gerçekleştirildi ve enerji kazanım sistemi ile yüzde 17 enerji tasarrufu sağlandı" diyor. Kütahya Seramik 2008 yılında yeni tasarımı yapılan frit fırını sayesinde gaz tüketimini yüzde 86azalttı. Bu uygulama ile birlikte çevreye aylık 198 bin m3 daha az gaz salınımı gerçekleştiğini belirten Üstündağ, "Çevresel atıkların azaltılması yönünde diğer bir çalışma da şekillendirme bölümümüzde yapıldı. Preslerimizde kullanılan hidrolik yağ yerine sentetik yağ kullanımına geçilerek yıllık yağ değişimi 1 yıldan 5 yıla çıkarıldı ve 64 ton atık yağ oluşumunun önüne geçildi. 2011 yılında da frit tesisimizde oksijenli yanma sistemi frit fırını yatırımlarımız devam edecek" diye konuşuyor.

NOVARTIS'İN PERFORMANSI
İlaç sektörünün bir başka güçlü oyuncusu Novartis Türkiye de bünyesinde yer tüm sahalarda, tesisler ve ofislerde sürdürülebilir çevresel yönetim prensiplerini uyguluyor. Örneğin şirketin Kurtköy üretim tesisinde, kaynağında katı atık ve atık su ayrıştırma altyapıları, ileri düzey atık işleme prosesleri ve kontrol üniteleri oluşturulmuş durumda. 2009 yılında yeni Novartis merkez ofisinin tüm altyapısı da ileri düzey sürdürülebilir çevresel prensipler paralelinde önemli bütçeli yatırımlar ile projelendirildi. Söz konusu çevresel yatırım ve projelerin finansal boyutunun oldukça önemli düzeyde bir rezerv ifade etiğini belirten Novartis Türkiye Başkanı Güldem Berkman, "Sürdürülebilir çevresel performansımız sadece yatırım ve proje bütçeleri ile değil, verimlilik kazanımları ile de önemli destek almakta. Örneğin Kurtköy üretim tesisimizde, 2006 yılında geliştirilen ileri düzey atık yönetimi programı ile her yıl maliyet düşüşü olarak kazanım hanemize, yaklaşık 65 bin Euro'luk performans yazılıyor" diyor. Berkman, atık yönetimine ilişkin hedeflerini de şöyle özetliyor: "Katı, sıvı ve emisyon atıklarımızın kaynağında önleme ve etkin yönetim projeleri ile global ölçekte, son 5 yıl içerisinde atmosfere salınan sera gazı miktarını yüzde 66 oranında azalttık. Bu yönde çalışmalarımıza hız kesmeden devam ediyor olacağız. İleri düzey atık yönetim uygulamalarımızı ısrarla sürdüreceğiz."

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.