Yeşil fabrikamız enerjide yüzde 50 tasarruflu

Ford Otosan'ın Kocaeli fabrikası, Ford bünyesindeki Avrupa'nın en gelişmiş, en iyi tesisi.

1.05.2011 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Yeşil fabrikamız enerjide yüzde 50 tasarruflu

Ford Otosan, otomotiv sektörünün en yeşil kuruluşlarından biri. Şirketin Kocaeli'ndeki fabrikası da dünyanın alanındaki en yeşil uygulamalarına sahip. Fabrikadaki aydınlatma sistemi, yüzde 80 oranında daha az enerji kullanırken yeşil prensiplerle kurulan tesis, klasik bir tesise göre toplamda yüzde 50 enerji tasarrufu sağlıyor. Fabrikanın Avrupa'nın Ford bünyesindeki en gelişmiş tesisi olduğunu belirten Ford Otosan Genel Müdürü Nuri Otay, "Fabrika yalın üretim sistemi ile sıfır hata üstüne kurulu. Ayrıca Kocaeli, Türkiye'nin tek su bazlı boya kullanan fabrikası. Dünyadaki toplam otomotiv fabrikalarının sadece yüzde 10'u bunu uyguluyor" diyor. Ford Otosan'ın gündeminde ağırlıklı olarak yeşil teknoloji ve ürünler var. Geçen yıl Ford nezdinde tehlikeli atıkların arıtılmasıyla ilgili projelerinin en iyi proje seçildiğini hatırlatan Otay, proje hakkında şunları söylüyor: "Otomotiv üretiminde kullanılan boyanın yüzde 99,5'i arabanın üzerine, geriye kalan yüzde 0,5'i ise ayrıştırma depolarında toplanıyor. Sıradan bir uygulamada sudan arındırılan boya ve tiner katı madde haline getiriliyor ve stoklanıyor. Biz yaptığımız çalışma ile katı hali stoklamak yerine fırınlarda enerji girdisi olarak kullanıyoruz." Önümüzdeki yıllarda da daha çevre dostu uygulamalar ve ürünler geliştirmeyi hedeflediklerini belirten Nuri Otay, bugüne kadar yaptıkları çevreci uygulamaları, sonuçlarını ve gelecek hedeflerini şöyle anlattı:

Türkiye'de hangi enerji kaynaklarını kullanıyorsunuz? Bu enerji kaynaklarını kullanarak ne kadarlık tasarruf elde ettiniz?
Enerji kaynaklarını, hem üretim hem ürün teknolojileri olarak ele almak gerekiyor. Türkiye'de çevresel özelliği ve etkinliği ön planda olan çok farklı uygulamalarımız var. Enerji kaynağında doğalgaz ve elektrikten yararlanıyoruz. Burada çokönemli yeni ve üstün teknolojiler kullanıyoruz. Örneğin otomotiv sanayide en önemli enerji tüketim ve çevre etkinliği noktası boyahanedir. Boyahanede kullanılan fırınların kurulu radyasyon fırını olması, klasik uygulamaya göre yüzde 40 oranında enerji tasarrufu sağlıyor. Benzer şekilde pres hanelerimizde ve tüm fabrikanın geri kalanında yüzde 80'in üzerinde tasarruf sağlayan sarı ışıklı ampul ve aydınlatma sistemlerimiz var. Bir otomotiv şirketinde önemli olan bir tane yel değirmeni kurup da imaj yaratmak değil, bir araçta saatte kaç kilovat enerji harcadığıdır. "Toplam araç değeriniz içinde enerji gideriniz yüzde kaç" gibi sorulara cevap verecek kriterleri koyup uygulamak daha önemli. Kocaeli fabrikası bugün Avrupa'nın Ford bünyesindeki en gelişmiş, en iyi fabrikası olarak adlandırılıyor. Fabrika yalın üretim sistemi ile sıfır hata üstüne kurulu. Her hata sadece işçilik kaybı değil, enerji kaybı da demek. Ayrıca Kocaeli fabrikası, Türkiye'nin tek su bazlı boya kullanan fabrikası. Boyanın özellikle tiner kaynaklı emisyonları olduğu için buradaki su bazlı uygulaması, dünyadaki sayılı uygulamalar içinde yer alıyor. Dünyadaki toplam otomotiv fabrikalarının sadece yüzde 10'u bunu uyguluyor. Dünyayı geçelim Batı Avrupa'da dahi çok az fabrika su bazlı. Yeşil prensiplerle kurulan Kocaeli fabrikası, klasik bir tesise göre yüzde 50 enerji tasarrufu sağlıyor.

Su bazlı fabrika olmanın önemi nedir?

Bize çevresel olarak çok büyük bir avantaj sağlıyor. Bir kere bacasız fabrika oluyorsunuz. Robotlu üretimin getirdiği çok önemli bir çevre kazancı var. Robot teknolojileri dakikada 1.500 devirle dönen püskürtme sistemleriyle sıfır kayıp veriyor. Yani boyanın tamamının aracın üzerinde emildiği, atığının sıfıra yakın mertebede olduğu aplikasyon sistemi de bulunuyor. Bu şekilde bakıldığında üretiminin yüzde 95'ini kirli yaparak bir tane elektrikli araç üretmek yerine, hiç elektrikli araç yapmadan üretiminin yüzde 100'ünü çok tasarruflu motorla gerçekleştirmek çok daha çevreci.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.