Yurtdışı eğitim bana ne kattı?

Genç Capital, Türkiye’nin önde gelen yöneticilerine yurtdışı eğitim deneyimlerini sordu, gençler için tavsiyeler istedi. İşte CEO’ların yaşadıkları bu değerli tecrübeler...

28.04.2014 22:25:050
Paylaş Tweet Paylaş
Yurtdışı eğitim bana ne kattı?
Yurtdışında eğitim almak, birçok gencin hayali. Hem kariyere hem kişisel gelişime katkısı büyük. Çünkü kaliteli bir yurtdışı eğitimi, iş hayatına birkaç adım önde başlamanın anahtarı sayılıyor. CEO’ların özgeçmişleri de bu tezi doğruluyor.

Birçok üst yöneticinin özellikle lisans ve yüksek lisansını yurtdışında yaptığı görülüyor. Tercih ettikleri ülkelerin başında ise ABD geliyor. Genç Capital, Türkiye’nin önde gelen yöneticilerine yurtdışı eğitim deneyimlerini sordu, gençler için tavsiyeler istedi. İşte CEO’ların yaşadıkları bu değerli tecrübeler...

ŞARTLARINIZI ZORLAYIN
Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkanı Gökhan Öğüt, eğitiminin bir kısmını yurtdışında tamamlayan yöneticilerden. Hatta yola erken çıkanlardan... Çünkü henüz lise öğrencisiyken AFS ile değişim öğrencisi olarak ABD’ye gitmiş. Öğüt, arada yaşadıklarını şöyle paylaşıyor: “Fen lisesini bitirdikten sonra AFS ile değişim öğrencisi olarak Amerika’ya gittim.

Naperville North High School’da 1 yıl okudum. Henüz 18 yaşında ABD’de okumak hayatım için çok kritik bir olaydır. Orada farklı kültürlere uyum sağlamayı çok iyi öğrendim. Vizyonumu açtı. Daha sonra Boğaziçi’den mezun oldum ve P&G Türkiye’den iş teklifi aldım. Ama aklımda tekrar yurtdışı vardı.

Bir grup işadamı burs sağladı ve 2 yıl University of Illinois’de pazarlama ve fi-nans üzerine MBA eğitimi aldım. Bu , üst düzey yöneticiliğe giden yolda çok önemli birikim sağladı. Tekrar tercih yapmam gerekse yine aynı okulları seçerdim. Gençlerin, yurtdışı eğitim için şartlarını zorlamalarını, burs, öğrenci değişimi gibi fırsatları izlemelerini öneririm.”

KARİYERE ETKİSİ BÜYÜK
Yurtdışında eğitim hayalini gerçekleştirebilen yöneticilerden biri de Carrefoursa Genel Müdürü Mehmet Nane. “Yurtdışında okuma hayalim hep vardı” diyen Nane, İngiltere Konsolosluğu’nun Chevening bursuyla İskoçya Heriot-Watt Üniversitesi’ne giderek, bankacılık-finans alanında 1 yıl tam burslu yüksek lisans yapmış.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz