Gençlerin sıkılmalarına fırsat vermiyoruz

Alptürer ile gençler için Anadolu Grubu’ndaki fırsatları konuştuk....

24.02.2017 16:18:000
Paylaş Tweet Paylaş
Gençlerin sıkılmalarına fırsat vermiyoruz
Aslı Sözbilir
asozbilir@capital.com.t.r

Anadolu Efes, Coca-Cola İçecek, Migros, McDonald’s, Çelik Motor… Bu dev markaların hepsi Anadolu Grubu çatısı altında yer alıyor. Dolayısıyla grup, yeni mezunlar için gerçek bir çekim merkezi. Eşitlikçi kurumsal yapısı ve rotasyon fırsatlarıyla gençlere sonsuz fırsatlar sunuyor. Grup için alım yaptıklarını söyleyen Anadolu Grubu İnsan Kaynakları Başkanı Osman Alptürer, “Gençler McDonald’s içinde işe başlayıp Çelik Motor’dan emekli olabilirler. İyi performans varsa sıkılmalarına fırsat vermiyoruz” diye konuşuyor.

1950 yılında Yazıcı ve Özilhan aileleri tarafından kurulan Anadolu Grubu, bugün 19 ülkede, 80’in üzerinde şirket, 61 üretim tesisi ve 50 bine yakın çalışanıyla faaliyet gösteriyor. 2015 yılı cirosu 23,4 milyar TL olarak gerçekleşen grup dünyanın önde gelen markalarıyla kurduğu ortaklıklarla bira, meşrubat, otomotiv ve perakende alanlarına yoğunlaşıyor. Grup ayrıca son yıllarda tarım, gayrimenkul, enerji ve sağlık sektörlerindeki yatırımlarıyla alanını genişletiyor. Grubun faaliyet alanı ve konuları bu kadar çeşitli olunca yeni mezunlar için cazibesi de bir o kadar artıyor. Anadolu Grubu İnsan Kaynakları Başkanı Osman Alptürer, işe alımlarda grubun her şirketinde çalışabilecek nitelikte elemanları istihdamettiklerini anlatıyor. Grup dikey ve yatay oryantasyon fırsatlarıyla çalışanlarının sıkılmasına fırsat vermeden en tepeye kadar tırmanmalarına imkan sunuyor. Alptürer, “Kişi performans gösterir işlerinde başarı olursa, takım çalışması, vefalı olmak gibi etik değerlerimize uyarsa, bir de görev tanımının üstüne birkaç tuğla daha koyabilirse kısa sürede en tepeye kadar gidebilir. Yani 24 yaşında mezun oluyorsa 34 yaşında genel müdür de olabilir” diyor. Alptürer ile gençler için Anadolu Grubu’ndaki fırsatları konuştuk:
* Şirketinizin nasıl bir İK stratejisi var?
İK stratejimiz, sürdürülebilirliği sağlamak üzerine kurulu. Yani Anadolu Grubu’nun şu anda var olan şirketleriyle ileride de bir şekilde devam etmesi… Bunun için de şirketlerimizi ve grubun genelini yönetebilecek yöneticilere ihtiyacımız var. Dolayısıyla da birinci önceliğimiz, bu süreci değerlerimize ve performans kriterlerimize uygun yeteneklerle doldurmak. Parlak zekâları, performans gösterecek nitelikteki gençleri çekip, tutup, ilerinin yöneticisi, liderleri yapmak…Şu anda odak noktamız bu.
* Her yıl ne kadar işe alım yapıyorsunuz? Bunların ne kadarı yeni mezun?
Geçen yıl 2 bin civarında alım yaptık, bu yıl da 1.500-2 bin civarında alırız. Peki, biz neye göre işe alım yapıyoruz? Yeni bir departman veya şirket kuruyorsak veya işten çıkan olursa onun yerine alıyoruz. Bir de büyümemize ve yetiştirmemize olanak sağlaması için yeni mezunları alıyoruz. İşe alımda yeni mezun oranı her yıl yüzde 5-10 arasında. Yani 2 bin kişi aldıysak demek ki 100-200 yeni mezun gencin gruba uzman yardımcısı olarak girişi var.
* Grupta işe girmek isteyen mezunlar sürece nereden başlamalı?
“Anadolu Kariyerim”, yaklaşık 10-15 yıldır devameden web sitemiz, oradan başvurabilirler. İkincisi, her yıl belli üniversitelerde “Kariyerini Anadolu’da Planla” (KAP) başlığı altında etkinliklerimiz oluyor, oralarda bizi görebilirsiniz. Ayrıca bazı üniversitelerle proje çalışması yapıyoruz. Bu çalışmalar sırasında biz de orada yeni mezun olmaya yakın öğrencileri menzilimize alıyoruz, ‘Gel bizde çalış’ diyoruz. Ek olarak stajda tanıma imkânımız var. Üniversite 2,3 ve 4’üncü sınıflarda stajlarda şirketlerimize gelip bizi tanıyorlar.
* İşe alım sürecini nasıl gerçekleştiriyorsunuz?
Başvurusu sonrası eleme için belli testlerimiz var. İngilizce şart, ayrıca genel yetenek ve spesifik bir yere başvurduysanız onunla ilgili testler uygulanır. Sonra da 2-3 görüşme gerçekleştiriyoruz. Görüşmelerde kurum kültürümüzle ilgili, değerlerle ilgili sorularımız oluyor. Davranış ölçümlerimiz var, onlara uyması lazım. Başarı tabii ki önemli ama biz performansla birlikte etik ve takım çalışmasına yatkınlığına bakıyoruz. Adayın bu karmaya uygun olup olmadığını görmek için önce İK ön görüşmeleri yapar daha sonra da ilgili departman yöneticisi onlarla birlikte bu süreci işletir. Süreci çok uzatmamaya çalışıyoruz. Adayları bıktırmamak birinci önceliğimiz. Hızlı bir şekilde en fazla 3 kademede işe alıma karar veririz.
* İşe girmeye hak kazanan yeni mezunlar nerede işe başlıyor? Özel bir eğitim programınız var mı?
İlk olarak birkaç saatlik bilgilendirme ve eğitimi kapsayan bir oryantasyonumuz var. Ondan sonra işbaşı eğitimleriyle devam ediyoruz. Arkadaşlar işleriyle ilgili eğitimleri işbaşı yaptıktan sonra ilk bir ve ikinci yıllarında dönem dönem alıyorlar. Yani öğrenme süreci işbaşı eğitimleriyle paralel gidiyor. 
* Toplamda kaç çalışanınız var ve kaçı beyaz yakalı? 
Yaklaşık 47 bin çalışanımız var. Bunların15-20 bini beyaz yakalı. Kadın çalışan sayımız 14 bin 278. 7.310 yöneticimizin 2.104’ü kadın. Gençlere bakarsak, grupta Y kuşağı çalışan oranı yüzde 40’ın üzerinde. Yeni mezunlara ve gençlere özel ilk kademe yöneticiliği programımız var. Onları grup grup yurtdışındaki eğitimlere gönderiyoruz. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz