2010'da riskler fiyatlanacak

Yapı Kredi Yatırım, 2009'u değerlendirerek 2010 yılı beklentilerine yer veren bir rapor hazırladı.

17.07.2015 20:48:230
Paylaş Tweet Paylaş
2010'da riskler fiyatlanacak
2010’da riskler fiyatlanacak
Yapı Kredi Yatırım, 2009’u değerlendirerek 2010 yılı beklentilerine yer veren bir rapor hazırladı. Raporda başlıklar halinde şu konulara değinildi:

PARLAK BİR YIL 2009’un başlarında biz, piyasalar açısından iyimser bir görüş benimsemiştik Fakat genel beklenti kötü bir yıl olacağı şeklindeydi. 2009 yılı boyunca depresyon, çöküş ve deflasyon gibi uç senaryolardan bahsediliyordu. Fakat büyük ölçüde makro veriler, kötüleşme hızında bir yavaşlamaya işaret etti ve pi-yasaların genelde geleceği iskonto eden mekanizmalar olması dolayısıyla 2009, ekonomi açısından zor, piyasalar açısından parlak bir yıl oldu.

NORMALLEŞME SÜRECEK
Ekonomi ve piyasalardaki normalleşme sürecinin, 2010’da da devam etmesini bekliyoruz. “Riskli varlıklar” diye tabir edilen emtia ve hisse senedi piyasaları ile doların değeri arasındaki ters korelasyonun etkisini son zamanlarda kaybediyor olması, bizce dikkat çekici olmaya devam ediyor. 2010’un, ülkelerin ekonomik performanslarındaki ve aktif sınıfları arasındaki ayrışmanın artacağı bir yıl olabileceğini düşünüyoruz.

RİSKLER DE VAR
2010’un ekonomi açısından daha iyi, fakat bazı piyasalar açısından daha zor olması ihtimali var. Büyümede görülen toparlanma, baz etkisinin de yardımıyla 2010’da çok daha güçlü olarak ortaya çıkacak. Fakat fiyatların ciddi oranda yükselmiş olması ve çoğu zaman geleceği satın alan piyasaların, bu sefer 2011 ve sonrasına ilişkin olası sorunları fiyatlamaya başlayabilecek olması nedeniyle 2010 yılı piyasalar açısından 2009’a göre daha zor geçebilir.

DÜZELTME İLK ÇEYREKTE
Piyasalarda küresel reflasyon çabaları, beraberinde risk iştahının tekrar artması şeklinde çizdiğimiz konjonktürde, henüz ciddi bir değişiklik yok. Fakat risklerin arttığı bir gerçek ve özellikle 2010’un ilk çeyrek sonlarına doğru piyasalarda daha ciddi düzeltmeler görebiliriz.

2010’da İMKB’yi geçebilir
2005 yılında faaliyetlerine başlayan VOB, aradan geçen dört yılda hızlı bir gelişim gösterdi. 2009 yılında günlük işlem hacmi İMKB’nin yüzde 75-80’ine ulaştı. VOB’un yeni ürünlerle birlikte 2010’da, İMKB’nin günlük ortalama işlem hacmini yakalaması, hatta geçmesi bekleniyor. 2009 sonu itibarıyla 300 milyar lirayı yakalayan VOB’un toplam işlem hacminin, 2010’da vergi stopajlarının sağlanması durumunda çok daha büyük hacimlere ulaşacağı ifade ediliyor. 2009 yılında bu piyasa açısından en önemli konu, hisse kontratlardı. Hatta bu konuda İMKB ile arasında ciddi çekişmeler olan VOB’un, İMKB tarafından satın alınacağı yönünde söylentiler bile çıkmıştı. Bu konuya son noktayı koyan SPK, hisse kontratları şimdilik çıkarmama kararı aldı. 2010’da bu ürün yeniden piyasaların gündemine gelebilir.

Hisse bazında performans öne çıkacak
İMKB, endeks performansı açısından kimsenin tahmin etmediği ölçüde başarılı bir yılı geride bıraktı. Endeks, tarihin en büyük krizlerinden biri yaşanırken yüzde 50’nin üzerindeki performansıyla en büyük yıllık getirisini elde etti. Maalesef bu endeks performansı, yeni halka arzları beraberinde getiremedi. Sadece borsa, Ran Lojistik halka arzına şahit oldu. İMKB’deki toplam şirket sayısı 317’ye çıktı. Yıllık işlem hacmi 300 milyar dolara yaklaştı. 2010 yılının, 2009’a göre volatil ve yatay bir piyasa şeklinde geçmesi bekleniyor. Bu süreçte endeks hareketlerinden çok, hisse bazında performanslar öne çıkacak Yatırımcıların, bu süreçte risklerini dağıtma anlamında içinde hisseyi de barından sepet hazırlaması gerekiyor. 2010’da halka arzlarda ise hareketlilik bekleniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz