"Bali: Çıtaları zorlamamak lazım!"

İş Bankası Genel Müdürü Bali, bankaların özkaynak kârlılığının yüzde 13'lere, net faiz marjının yüzde 3.5'lere gerilediğine dikkat çekerek, bu seviyelerde çıtaları zorlamamak gerektiğini söyledi.

6 MAYIS, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Bali: Çıtaları zorlamamak lazım!
İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali, bankacılık sektörünün özkaynak karlılığının yüzde 13'lere gerilediğini, net faiz marjının da yüzde 3.5 seviyelerine geldiğine dikkat çekerek, bu seviyelerin kritik seviyeler olduğunu, çıtaların daha fazla zorlanmaması gerektiğini söyledi.

'BUNLAR KRİTİK EŞİKLER'
Dün akşam gerçekleşen Bedri Rahmi Eyüboğlu sergisinin açılışında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bali şunları söyledi: "Bankacılık sisteminin kârlılığı, bankaların sorunu değildir. Çünkü bankacılık sisteminin kârlılığı, eğer iş yapmayı mümkün kılabilecek seviyelerden aşağı doğru gitme eğilimi gösterirse, o zaman tartıştığımız konu bankaların kâr edip edemediği değil, bankaların fonksiyon görüp göremediğidir. O fonksiyon herkese lazımdır. Bugün yüzde 13'lere inmiş bir özkaynak karlılığı var. Son dönem itibariyle bakarsanız, bu oran daha da düşük. Net faiz marjı yüzde 3.5'lara gelmiş vaziyette. Bunlar kritik eşikler" dedi.

'KÂRLILIK ÖNEMLİ'

Sektörde, sermaye yeterlilik rasyosunun yüzde 14'lü seviyelerde olduğunu ifade eden Bali, bankaların iyi faaliyet gösterdiğini ve yüksek seviyede takibe dönüşen alacaklara yol açmadan, kredilerini artırdığını belirterek, "Ancak çıtaları daha fazla zorlamamak lazım" diye konuştu. Bankacılık sisteminde karlılığın önemli olduğunu ifade eden Bali şunları söyledi: "Bankacılık sistemi kısıtlı kar dağıtıyor. Kısıtlı dağıttığı kar, bir yandan hissedarları tatmin etmeli, dağıtıldıktan sonra kalan kısım özkaynağa eklendiğinde Türkiye'nin bütün ihtiyaçlarına yetecek kapasiteleri tekrar oluşturabilmeli. Bunun için karlılık mühim... Siz bu kapasiteyi yaratamazsanız, hissedar da kendisine dağıtılan kısımdan memnun olmazsa, bankacılık sisteminin gördüğü fonksiyon, tehdit almış olur. Bu da hiç iyi birşey değil." Bali, borsa endeksine göre bankacılık endeksinin bir miktar daha fazla değer kaybettiğine dikkat çekerek, karlılık düşüşünün de bunda rol oynayan bir etken olduğunu ifade etti.

AVEA PAY SATIŞI KONUSU
Bali, İş Bankası ve iştiraklerinin Avea'daki pay satışının uzun müzakereler sonucu olduğunu ve bir mutabakata varıldığını belirterek, "Piyasa koşulları içinde bu işlemin iyi bir "çıkış" olduğunu, bizim stratejilerimizle uyumlu olduğunu düşünüyoruz. Bali grup bünyesinde yeni bir iştirak satışı olup olmayacağı sorusunda da, şu anda gündemlerinde böyle bir konunun olmadığını ifade etti


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz