"Bireyselin patronları"

2015, bireysel bankacılık için sınav yılı… Düzenlemelerin etkisiyle hem bireysel krediler ve kredi kartlarının büyümelerinde yavaşlama sürüyor hem bu taraftan gelen ücret ve komisyon gelirleri ciddi anlamda düşüyor. Capital bu zorlu dönemde kitle bankacılığında güçlü 10 büyük bankanın bireysel bankacılıktan sorumlu genel müdür yardımcısını Wyndham Grand İstanbul Levent Otel’de bir araya getirdi. Bireysel bankacılığa yön veren isimler, 2015’te sektörün röntgenini çekerek alanlarını büyümeye taşıyacak ve kayıplarını telafi edecek stratejilerini aktardı...

28 EYLÜL, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Bireyselin patronları
“EYLEM PLANI OLUŞTURDUK”
YALÇIN SEZEN / İŞ BANKASI GENEL MÜDÜR YARDIMCISI
YILA İYİ BAŞLADIK

 Bu yıl banka olarak bireysel kredilerde yüzde 17-18 büyüme bekliyoruz. Zaten ilk çeyrekte sektörden hızlı büyüme gösterdik. Bu yılın ilk çeyreğinde bireysel kredi büyümesi önceki yıl sonuna göre yüzde 2,7 olurken, biz yüzde 4,8 büyüdük. Kredi hacmimiz 44,4 milyar TL oldu. İhtiyaç kredilerinde de sektörün yüzde 3,1’lik büyümesine karşın yüzde 6,8 artış yakaladık. Sektör, toplam mevduatta yüzde 5,8 büyürken aynı dönemde biz yüzde 8,1 artış sağladık. Özel sektör bankaları arasındaki liderliğimizi sürdürdük. 2015’te bu konumu devam ettirmeyi hedefliyoruz.
GELİR YÜZDE 7-8 ARTACAK
Bu yıl büyüme trendinin konut ve ihtiyaç kredilerinin öncülüğünde olmasını bekliyoruz. Biz de başta ihtiyaç kredileri olmak üzere, tüm kredilerde kâr ve aktif kalitesi gözeterek güçlü büyüme planlıyoruz. Kartlı ödemeler hacmimizdeki artışı sürdürmeyi ve dijital kanallarda konumumuzu genişletmeyi hedefliyoruz. Bankada düzenlemelerin etkisini karşılayabilmek için bu yıl için potansiyel alanlarımızı ölçerek hedefleme yaptık. Hizmetlerimizdeki penetrasyon ve hacmin geliştirilmesine yönelik eylem planı oluşturduk. İzleme periyodlarımızı sıklaştırdık. Böylece bankasürans, nakit yönetimi ve ödeme sistemleri başta olmak üzere gelir artırıcı tüm alanlarda daha iyi performans yakaladık. Bu yıl ücret ve komisyon gelirlerimizde yüzde 7-8 artış hedefliyoruz. 

"HİZMETLERDE OPTİMUM FİYATA GELDİK"
ONUR GENÇ / GARANTİ BANKASI GENEL MÜDÜR YARDIMCISI

HANGİ ALAN NE KADAR BÜYÜR?
Bireysel kredilerde büyüme oranları, alınan makro ihtiyati düzenlemeler sonrası geçmiş yılın oldukça altında seyrediyor. Bu yıl sektörde ihtiyaç kredilerinde yüzde 10-15, konut kredilerinde yüzde 15-20 büyüme tahmin ediyoruz. Taşıt kredilerindeyse büyüme olmayacak. Kredi kartları alacaklarının ise son 5 yıl ortalamasının oldukça altında, yüzde 10 gibi bir büyüme göstereceğini tahmin ediyoruz. Yılın geri kalanında konut satışları ve konut kredisi kullanım eğiliminde canlılığın süreceğini söyleyebiliriz.
KARTTA YERİMİZİ KORUYACAĞIZ
 Biz kamuya açıklanmış ilk çeyrek tablolarımıza göre, ihtiyaç kredilerinde sektöre kıyasla iyi bir noktadayız. Bir önceki çeyreğe göre yüzde 4 büyümeyle pazar payımızı artırdık. Konut kredisi 30 bini aşkın kredi adediyle pazar payı kazanımımızda öne çıktı. Burada da yüzde 4 büyüme gösterdik. Bu yıl kredi kartı tarafında 6,5 milyon olan kart müşterisi sayımızı 7 milyona taşımayı ve kredi kartları perakende cirosunda yüzde 20’nin üzerindeki payımızı korumayı hedefliyoruz. Bunun için dijital dünyada yeni kanallar ve yeni çözümler sağlayacak yatırımlara odaklanacağız.
KAYIPLARA ÇÖZÜM
Bu yıl düzenlemeler, gelir kayıplarının etkisini artırdı. İhtiyaç kredilerinden alınan masraflardaki azalmayı örnek olarak gösterebiliriz. 2014 sonunda yapılan gelirlerin düşeceğine dair öngörü gerçekleşiyor. Tüm bu gelişmelere rağmen, müşteri odaklı yaklaşımla verimli çalışma prensibi benimseyen bankaların, kayıpları minimumda tutarak bu dönemi de başarılı geçireceğini düşünüyoruz. Biz bu bağlamda, ürün ve hizmet fiyatlamalarını optimum noktalara getirdik ve verimli süreçler tasarladık. Bu anlayışın sonucu olarak da 2015 yılında önceki yıllara paralel bir bilanço ve büyüme bekliyoruz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz