"Finans Dünyası"

Garanti'ye Uluslararası Ödül YağdıGaranti, dünyanın önde gelen bankaları Deutsche Bank, JP Morgan Chase Bank ve Citibank NA’den Kalite Ödülü (Quality Recognition Award) aldı. Deutsche Bank, E...

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Finans Dünyası

Garanti'ye Uluslararası Ödül Yağdı
Garanti, dünyanın önde gelen bankaları Deutsche Bank, JP Morgan Chase Bank ve Citibank NA’den Kalite Ödülü (Quality Recognition Award) aldı. Deutsche Bank, Euro ve ABD Doları havalelerindeki hatasızlığı nedeniyle Garanti’yi ödüle layık gördü. Euro havalelerindeki en yüksek hatasızlık oranıyla Türk bankaları arasında birinci sırada yer alan Garanti, Deutsche Bank’tan, Euro transferlerinde üst üste 3’üncü defa, dolar transferlerinde ise üst üste 4’üncü kez kalite ödülü alan ilk Türk bankası oldu.

Garanti, JP Morgan Chase Bank ve Citibank NA tarafından da döviz transferi işlemlerindeki hatasızlık oranının yüzde 99’a ulaşması veya bu oranı aşması nedeniyle üst üste 2’nci kez ödüle layık görüldü. Garanti, JP Morgan Chase Bank’in ödülünü, istikrarlı ve yüksek kalitedeki performansının yanı sıra, işlem standartları nedeniyle alarak, JP Morgan’ın dünya çapında transfer işlemi yaptığı müşterileri arasında bu kriterleri karşılayan yüzde 1’lik dilimde yer aldı. Citibank NA ise dolar ve Euro transferlerinde yüzde 99'un üzerindeki hatasızlık oranı nedeniyle Garanti’yi ödüle layık gördü.

Öte yandan, dünyanın önde gelen uluslararası finans yayınlarından Global Finance’in, 35 ülkede saklama bankacılığı faaliyeti gösteren finans kurumları arasında yaptığı değerlendirmede, Garanti Bankası 2006’da “Türkiye’nin En İyi Saklama Bankası” seçildi. Garanti, Global Finance tarafından üst üste 4’üncü kez bu ödüle layık görüldü. Her yıl yapılan değerlendirme “müşteri ilişkileri, hizmet kalitesi, rekabetçi fiyatlama, özel işlemlerin sorunsuz gerçekleştirilmesi, teknoloji platformları, iş-devamlılık planları, kurumun yasal düzenleme ve uygulamalarla ilgili bilgi düzeyi” alanlarında, Global Finance’in yazarlarından oluşan bir ekip tarafından gerçekleştiriliyor.

Tim, Kapılarını Vakıf Emeklilik’e Açıyor
Vakıf Emeklilik ve Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) arasında gerçekleştirilen protokol uyarınca 40 bini aşkın TİM üyesi, Vakıf Emeklilik’in ferdi kaza, yıllık hayat ve bireysel emeklilik ürünlerinden özel avantajlarla faydalanabilecek. TİM ve İhracatçılar Birlikleri üye firmalarında çalışanların ve yakınlarının karşılaşabilecekleri vefat, maluliyet, kaza sonucu vefat ve kaza sonucu maluliyet risklerinin güvence altına alınması ve bireysel emeklilik sistemine katılımlarının sağlanması amacıyla düzenlenen protokol, Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Oğuz Satıcı ve Vakıf Emeklilik Genel Müdürü Yusuf Yeşilırmak tarafından imzalandı. Bu protokol ile Vakıf Emeklilik AŞ tüm İhracatçılar Meclisi ve İhracatçılar Birlikleri üye firmalarının çalışanlarına ve birinci derece yakınlarına, özel bireysel emeklilik planı oluşturarak, sektörde istihdam edilen kişilerin ve ailelerinin geleceklerini garanti altına almayı hedefliyor.

Aksigorta Sağlıkta da Büyüyor
Aksigorta, sağlık sigortalarında sektörün önemli oyuncularından biri durumuna geldi. Şirketin bu branştaki çalışmalarıyla ilgili bir değerlendirme yapan Aksigorta Genel Müdürü Ragıp Yergin, Aksigorta’nın 3 yıl gibi kısa bir sürede sağlık branşında da sektörün ilk sıralarına yükselmesinin bir tesadüf olmadığını vurgulayarak, bu alanda ortaya koydukları farklılıklarla büyümeyi sürdüreceklerini belirtti.
Sektörde sağlık sigortalarında 2005 yılı sonu itibariyle yaklaşık 1 milyon sigortalıdan 800 bin YTL civarında prim üretimi yaratıldığını hatırlatan Ragıp Yergin, bu rakamların ülke büyüklüklerine bakıldığında oldukça düşük olduğunu vurguladı. 72 milyonun üzerindeki nüfusu ve 400 milyar dolar civarındaki GSMH büyüklüğü ile Türkiye'nin bu alanda daha çok yol alacağını ifade eden Ragıp Yergin, “Aksigorta olarak bu alana diğer branşlar kadar önem veriyoruz. Bu branşı bünyemize sonradan kattığımız için daha fazla efor harcamamız ve yatırım yapmamız kaçınılmaz olacaktır” dedi.

Sağlık Sigortası Sektörü Dönüşümün Eşiğinde
Genel sağlık sigortasının (GSS) devreye girmesiyle, grup sağlık sigortalarında bir düşüş yaşanabileceğine işaret eden Axa Oyak Genel Müdür Yardımcısı Olgun Küntay, uzun vadede kaliteli sağlık hizmeti arayışında olan insanların özel sağlık sigortasından vazgeçmeyeceğini söyledi.
Olgun Küntay, 2007 yılında yürürlüğe girecek olan GSS’nin devreye girmesiyle, ilk başta sağlık sigortası prim üretiminde bir gerileme yaşanabileceğine işaret etti. Küntay, “Beklentiler, özel sağlık sigortalılarının öncelikle tercih ettiği, yüksek teknolojiye yatırım yapan, otelcilik hizmetleri yüksek nitelikte olan kurumların önemli kısmının sistem dışında kalacağı yönünde. Sağlık hizmetlerini almak için tercihini bu yönde kullanan kişiler için çözüm yolu yine ancak özel sağlık sigortaları olacaktır” dedi.

 
Çalık Grubu Arnavutluk’ta Banka Aldı
Çalık Grubu, Şekerbank ile Arnavutluk’un öncü bankalarından olan Banka Kombetare Tregtare’yi (BKT) devralarak uluslararası bir başarıya imza attı. Çalık Grubu Başkanı Ahmet Çalık, “Büyüme stratejilerimizi belirlerken, gerek tarihsel bağlarımız, gerekse bölgede giderek artacağına inandığımız ekonomik gücü nedeniyle Arnavutluk’u yatırım yapmayı planladığımız ülkelerin ön sıralarında değerlendirdik. İlk yatırımımızı da bankacılık işkoluna yaptık” dedi. Amaçlarının, BKT’yi bölgede daha güçlü bir banka konumuna getirmek olduğuna değinen Çalık, uluslararası standartlarda yeni ürün ve hizmetler sunarak BKT’yi büyütmeyi hedeflediklerini söyledi. BKT, yüzde 15 pazar payı ve 35 şubesi ile Arnavutluk’un en büyük 2’nci bankası konumunda. BKT’nin toplam aktifleri yaklaşık 700 milyon dolar. 39 milyon dolar özkaynağı bulunan bankanın mevduat hacmi ise yaklaşık 650 milyon dolar. Devir sonrası oluşturulan yeni yönetimde, yönetim kurulu başkanlığına Haluk Ulusoy, yönetim kurulu başkan yardımcılığına ise Semih Ergur atandı.


Şifrenizi Öğrenin
Bankalararası Kart Merkezi (BKM) ve üye bankalar tarafından 31 Mart 2006 tarihinden itibaren hayata geçen chip&PIN uygulamasında, çipli kredi kartları ile yapılan alışverişlerde, şifre kullanımının zorunlu olması için belirlenen tarih 30 Mart 2007 olarak açıklandı. Bu tarihten itibaren çipli kredi kartı ile yapılan tüm alışverişlerde kart kullanıcısı tarafından kişiye özel 4 rakamlı şifre girilmesi gerekecek. BKM Genel Müdürü Sertaç Özinal, uygulamanın hem kart kullanıcıları hem de işyeri ve bankalar için daha güvenli bir alışveriş ortamı yarattığını belirterek, “Geçtiğimiz günlerde yaptırdığımız bir araştırmaya göre kart kullanıcılarının chip&PIN bilinci yüzde 70 gibi yüksek bir orana sahip. Zorunlu geçiş dönemine kadar BKM olarak bu bilincin daha da yükseltilmesi için çalışmalarımızı sürdüreceğiz” dedi.

Koçbank Ve Yapı Kredi Bir Adım Daha Attı
Yapı Kredi ve Koçbank yönetim kurullarının yasal birleşmeye ilişkin sürecin başlatılmasına yönelik kararlarının ardından, olağanüstü genel kurul toplantıları da gerçekleştirildi. Koç Finansal Hizmetler CEO’su ve Koçbank /Yapı ve Kredi Bankası Genel Müdürü Kemal Kaya, tüm hissedarların onayı ve sağladığı güven ile faaliyetlerini sürdürdüklerini belirtti. Tüm çalışmalarını planladıkları şekilde devam ettirdiklerini belirten Kaya, “Önümüzde grubumuzun her iki bankasının tek bir çatı altında birleştirilmesi için saptanmış bir hedef var. Yılın son çeyreğinde tamamlamayı düşündüğümüz bu süreç sonucunda resmi olarak Türk bankacılık sektörünün en büyük özel sermayeli bankalarından birini yaratmış olacağız. Bu doğrultuda birleşmeye yönelik projelerimiz ise son hızıyla sürüyor. Yapı Kredi’nin birçok alanda ama özellikle kredi kartları, gayri nakdi krediler ve emeklilik konusunda sahip olduğu büyük gücü Koçbank’ın yatırım fonları, özel bankacılık gibi alanlarda sahip olduğu uzmanlıkla birleştireceğiz" dedi.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz