Fitch'ten açıklama!

Uluslararası derecelendirme kuruluşu Fitch, Türk bankalarını değerlendirdi. Fitc açıklamasında nelere dikkat çekti?

9.04.2015 16:21:330
Paylaş Tweet Paylaş
Fitch'ten açıklama!
Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, Türkiye'de yurtdışından edinilen finansmanın en büyük bölümünün bankalar tarafından sağlandığını ve bu nedenle bankaların yatırımcı algısındaki keskin değişiklikler karşısında kırılgan olduğunu belirtti.

ALTIN FİYATLARINDA SON DURUM NE? TIKLAYIN!

HANGİ KONULARA DİKKAT ÇEKTİ?

Fitch Türk bankaları hakkında yayımladığı değerlendirmede, Türkiye'nin "belirgin büyüklükteki" cari açığının başlıca finansman kaynağının bankaların dış borçlanmaları olduğuna dikkat çekildi. Bankaların risk profilleri açısından toplam dış borçlar içinde uzun vadeli olanların payının artmasını olumlu olarak niteleyen Fitch, buna karşılık mevcut dış yükümlülüklerinin büyük bölümünün kısa vadeli olduğuna dikkat çekti.

Raporda, "Geçmişteki yüksek borç çevirme oranları göz önüne alındığında, baz senaryoda beklentimiz Türk bankalarının dış kredi piyasalarına iyi erişimi muhafaza edeceği şeklinde. Döviz likiditesinin de piyasalara kısa süreli erişim yaşanamayan dönemlerle baş etmek için yeterli olduğuna inanıyoruz. Ancak daha uzun süreli erişim kesintilerine bankaların kırılganlığı hâlâ yüksek" denildi.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz