Fon büyüklüğünde ilk 3'ü hedefliyoruz

Yeni ürünler ve atıllarıyla Ziraat Portföy adını daha çok öne çıkaracaklarını söyleyen Dr. Engin Kurun,sorularımızı yanıtladı.

1.05.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Fon büyüklüğünde ilk 3'ü hedefliyoruz
Türkiye portföy yönetimi pazarında 1.7 milyar TL büyüklük ve yüzde 2.74 pazar payıyla yedinci sırada yer alan Ziraat Portföy, atılım içinde. Yatırımcının risk algısına uygun yeni ürünlere ağırlık verdiklerini söyleyen Ziraat Portföy Genel Müdürü Dr. Engin Kurun, BES tarafında da iddialı. Kurun, Ziraat Bankası’nın desteğiyle organik büyümenin yanında inorganik büyüme olabileceğinin de sinyalini veriyor. Ziraat Bankası'nın iştiraki olan Ziraat Portföy'ün yönettiği 14 adet yatırım fonu, 6 adet bireysel emeklilik fonu ve özel portföylerin toplam tutarı 1.7 milyar TL seviyesinde. Mart 2013 itibariyle SPK verilerine göre 35 şirket arasında yüzde 2.74 pazar payı ile yedinci sırada.

Yıllar itibariyle özellikle BES'e 2011 itibariyle geç girdiklerini, özel portföy yönetimi alanında düşük paya sahip olduklarını ve yatırım fonu segmentinde para piyasası fonlarında çıkışlar olduğunu, bunların da payını olumsuz etkilediğini söyleyen Ziraat Portföy Genel Müdürü Dr. Engin Kurun, “Ancak, son dönemde yaptığımız ataklarla gücümüzü artırıyoruz. Ziraat Bankası'nın gücünü arkamıza alarak, her alanda yeni ürünlerle payımızı artıracağız” diyor.

Ziraat Portföy, altın fonu, enflasyona endeksli fon ve korumalı fon seçenekleri ile son yıllarda yatırım ürünlerini artırdı. Sektörde bir ilk olan Ziraat Bankası B Tipi Enflasyona Endeksli Tahvil ve Bono Fonu'nu, Ocak 2013'de “Enflasyonun fonu geldi” sloganıyla tanıttı. Yeni ürünler ve atıllarıyla Ziraat Portföy adını daha çok öne çıkaracaklarını söyleyen Kurun, sorularımızı yanıtladı:

Sektörde hangi hizmetlerinizle fark yaratıyorsunuz?
Sektörde istikrarlı getiri yaratma adına farklılık yaratmaya çalışıyoruz. Yatırımcıya hesap verebilir olmayı önemsiyoruz. Uyguladığımız iş süreçleri ve yatırım felsefemiz ile yatırımcı ihtiyaçlarına en optimum çözümü sunarak, tecrübeli yatırım ekibimiz ile varlık dağılımı ve seçimi konularında gösterdiğimiz performans
ile fark yaratıyoruz. Bu farkımızı da şu şekilde özetleyebiliriz: “Öngörülerimizdeki isabet tesadüf değil, titiz bir çalışmanın ürünüdür.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz