Hedef, iyi para yönettiğimiz inancını yerleştirmek

Alim Telci ile sektörü, sektörün içinde Halk Portföy'ün hedeflerini konuştuk.

1.05.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Hedef, iyi para yönettiğimiz inancını yerleştirmek
Portföy yönetim sektörünün en genç şirketlerinden biri olan Halk Portföy, 15 ayda portföy büyüklüğünü 660 milyon TL’den, 1,4 milyar TL’ye çıkardı. Bu büyüklükle sektörde 10’uncu sırada olan şirkette amaç ‘iyi para yönettiği’ inancını yerleştirmek. Halk Portföy Genel Müdürü Alim Telci, “Bu amaca ulaşmanın yolu, ‘performanstan mutlu olan yatırımcıdan geçer. Bugüne kadar farklılığımızın da buradan geldiğine inanıyoruz” diye konuşuyor. 2011 yılının Haziran ayında kurulan, aynı yılın aralık ayında faaliyetlerine başlayan Halk Bankası iştiraki Halk Portföy, sektörde 2012 yılı içinde en hızlı büyümeyi sağlayan şirket oldu. Şirket,

2013 yılında da bu çıkışını sürdürerek ilk çeyrek itibarıyla en hızlı büyüyen iki şirketten biri olma başarısını gösterdi. Halk Portföy, 660 milyon TL seviyelerinden aldığı fon büyüklüğü bayrağını, Halkbank'ın desteğini alarak 15 ay gibi kısa bir sürede 1,4 milyar TL'nin üzerine çıkarttı. 2013 yılı içindeki atakla sektörün 10'uncu büyük şirketi konumuna ulaştıklarını söyleyen Halk Portföy Genel Müdürü Alim Telci, yatırım fonlarında ve özel portföy yönetiminde sektörde sırasıyla yüzde 3,4 ve yüzde 3,2 oranında pazar payları olduğunu söylüyor. Bununla birlikte Halkbank'ın bireysel emeklilik segmentine yeni girdiğini kaydeden Telci, bu segmentte henüz yolun başında olduklarını anlatıyor. Alim Telci ile sektörü, sektörün içinde Halk Portföy'ün hedeflerini konuştuk:

Türkiye’de portföy yönetim sektörünün yıllara göre durumu nasıl? Bir büyüme eğiliminden söz edilebilir mi?
Fon sektöründe ürün bazında büyümeden söz edebiliriz. Örneğin 2009-2011 yılları arasında yaklaşık yüzde 20 büyüyen sektörde, o dönemde çok ilgi çeken korumalı ve garantili fonların etkisi vardı. Bu fon grubunun yanında yıllar itibarıyla düzenli büyüme gösteren grup emeklilik fonları oldu. Yüzde anlamında bireysel ve kurumsal portföy yönetiminde de bir büyüme sözkonusu olsa da bu segmentteki rakamların küçüklüğü, genel sektör trendini değiştirmiyor. Ancak, sektörün kalbi olan yatırım fonları tarafında düzenli bir büyümeden söz etmek mümkün değil.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz