Yellen'dan Kongre'ye sert çıkış

Fed Başkanı, merkez bankasının faiz politikasını matematiksel bir kurala bağlamasını gerektirecek yasayı eleştirdi.

18 KASIM, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Yellen'dan Kongre'ye sert çıkış
Fed Başkanı Janet Yellen, yeni yasa önerisini eleştirdi. ABD Kongresi'ne sunulan ve merkez bankasının faiz politikasını matematiksel bir kurala bağlamasını gerektirecek yasa önerisi ile ilgili Kongre üyelerine bir mektup gönderen Yellen, bu yasa önerisinin kabul edilmesi halinde ABD ekonomisinin ağır darbe alacağını savundu.

Yellen, Çarşamba gününden sonra Temsilciler Meclisi gündemine gelecek olan yasa tasarısının Fed'in krizlere yanıt verme kabiliyetini baltalayacağını ve aynı zamanda Fed'in bağımsızlığına bir müdahale olacağını belirtti. Yellen, "Bu yasa, büyük olasılıkla enflasyon korkularında ve piyasa faiz oranlarında artışa yol açacak ve ABD Doları'nın global finansal piyasalardaki statüsünü hafifletecek, ekonomik ve finansal istikrarı azaltacak" ifadelerini kullandı.

PİYASALAR TUTANAKLARA KİLİTLENDİ

Öte yandan, Küresel piyasalar genel olarak karışık bir görünüm ile bu akşam açıklanacak ABD Merkez Bankası (Fed) toplantı tutanaklarını beklemeye geçti. ABD'de dün açıklanan enflasyon verilerinin beklentiler paralelinde olmasının ardından pay piyasalarında yatay bir seyir görülürken, dolar endeksi yükseliş eğilimini sürdürdü. Fed'in kasım ayında toplantısının olmaması nedeniyle aralık ayı toplantısı öncesinde faiz artırımına ilişkin en önemli ipuçlarının yer alacağı düşünülen ekim ayı toplantısının tutanakları bu akşam saat 21.00'de açıklanacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.