""Yükseliş sırası sanayi hisselerinde""

Karabıyık, banka yerine sanayi hisselerine dikkat çekiyor.

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
"Yükseliş sırası sanayi hisselerinde"
Dünya çapında risk alma iştahındaki artış, bol ve ucuz likidite ve resesyondan çıkış sinyallerinin güçlenerek devam etmesi, yurtdışı borsalarda yükseliş trendini başlattı. Türkiye’nin mali sektörünün krize oldukça güçlü girmesi ve MB’nin faiz indirimleri, İMKB’nin diğer borsalara göre çok daha iyi performans sergilemesini sağladı. Sert yükselişin ardından ise bir kâr realizasyonu beklentisi arttı. Artan emtia fiyatları, Avrupa bölgesinde ekonomik toparlanmanın yavaş olacağı endişesi, piyasanın fiyatladığı IMF beklentisinde olumsuz gelişmeler ve MB’nin faiz indirimlerine son vermesi olasılığı piyasaların temel riskleri olarak sayılabilir.
İşte böyle bir piyasada Bizim Menkul Değerler Genel Müdürü Reşat Karabıyık, orta vadede 42.000-50.500 bandına dikkat çekiyor. Yatırımcılara ise banka yerine sanayi hissesi ağırlıklı bir portföy tavsiye ediyor. Karabıyık’ın piyasa beklentileri, yatırımcılara tavsiyeleri ve Bizim Menkul Değerler’le ilgili hedefleri şöyle:
Capital:  Özellikle piyasaların geldiği bu noktaları nasıl değerlendiriyorsunuz? Piyasaları bu noktaya hangi faktörler taşıdı?
-  Lehman Brothers yaklaşık 1 yıl önce batmıştı. Bu batışı izleyen dönemde şimdiye kadar alışılmamış büyüklükte destek paketleri açıklandı ve merkez bankaları para politikalarını gevşetmeye başladı. Ardından risk algılamalarında meydana gelen artışla birlikte piyasalar mart ayından sonra yükselişe geçti.
Türkiye’de bankacılık sektörünün krizi sorunsuz atlatması, MB’nin agresif faiz indirimlerinin sektörün kârlılığına ilişkin beklentileri artırması ve imzalanması beklenen olası IMF anlaşması, İMKB’nin en çok yükselen borsalar arasına girmesini sağladı.
Capital:  Ağustos ve Eylül ayı sıkıntılı geçiyor. 48.000 yukarı yönlü aşılamıyor. Piyasa doygunluğa ulaştı mı?
Kriz sonrasında 22.500 puanı test eden İMKB 100 Endeksi, 48.000 puanlara kadar mali sektör öncülüğünde neredeyse soluksuz yükseldi. Eylül ayı itibariyle açıklanan ekonomik veriler ve IMF anlaşmasına yönelik spekülasyonlar nedeniyle bu seviyeyi geçemedi.
Birçok önemli borsanın aksine İMKB Endeksi, kriz öncesi seviyelerine, yani iç ve dış ekonomik yapı olarak risklerin bu kadar dikkatle algılanmadığı ve olmadığı dönemlere çok yaklaştı.
Türkiye’nin ekonomik yapısının ve makro dengelerinin uluslararası piyasalardaki iyileşme sinyallerine mevcut durumları itibari ile çok hızlı tepki verebileceğine inansak da İMKB’de yıl sonuna kadar 42.000-50.500 aralığındaki bir seyrin daha muhtemel olabileceğini düşünüyoruz.
Capital:  Piyasaları sonbaharda etkileyebilecek önemli iç ve dış faktörler nelerdir?
Tüm dünyada yaşanan sert yükselişin ardından bir kâr realizasyonu beklentisi devam ediyor. Doların değer kaybıyla birlikte artan emtia fiyatlarının para politikası üzerindeki baskısı artabilir.
Avrupa’da ekonomik toparlanmanın yavaşlaması, içeride vergi indirimlerinin bitmesiyle talepte yaşanacak azalmanın olumsuz etkisi hisseler üzerinde baskı oluşturacak unsurlardan.
Piyasaları uzun süredir olumlu yönde etkileyen IMF sürecinin olumsuzlukla sonuçlanması ve MB’nin faiz indirimlerine son vermesi, piyasaları etkileyebilecek olumsuzluklar olarak sıralanabilir.
Capital:  MB’nin faiz indirim politikasını nasıl değerlendiriyorsunuz? Faiz indirimleri daha ne kadar devam eder?
Küresel mali krizin etkilerinden biri de hiç şüphesiz dünya merkez bankalarının, politika faizlerini dip seviyelere kadar çekmesini gerektirecek zemini hazırlaması. Global talepte, krizle birlikte yaşanan keskin daralma dolayısıyla düşüş trendine giren enflasyon ortamı ve likiditenin sıkılaşması, merkez bankalarına parasal genişleme politikalarında yapabileceği çok fazla seçenek bırakmadı. Bu konjonktür içerisinde merkez bankaları ardı ardına faiz indirim yarışına girdi.
Bizde de Merkez Bankası, şartların oluşması ile birlikte politika faizlerini tarihi dip seviyelere kadar indirdi. Merkez Bankası’nın proaktif para politikası yönetimini cesurca ve yerinde uyguladığını düşünüyorum. Merkez Bankası’ndan yılsonuna kadar 0,50-0,75 puan arasında bir faiz indirimi gelebilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz