3 alanda da pazar payını katlayacağız

TEB-Fortis birleşmesinden sonra BNP Paribas, sigortacılık tarafında da yeni bir yapılanma gerçekleştirdi.

1.08.2011 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
3 alanda da pazar payını katlayacağızDaha önce Cardif aldı altında faaliyet gösteren hayat ve hayat dışı şirketler ile Fortis Emeklilik, BNP Paribas Cardif şemsiyesi altında toplandı. Yeni yapının yönetimini üstlenen CEMAL KİŞMİR, 3 ayrı şirketle faaliyette olacaklarını söylüyor. Hayat dışı branşta daha önce olduğu gibi koruma ürünlerinde büyümeye devam edeceklerine işaret eden yönetici, "Hiçbir zaman kasko ya da sağlık sigortası satan bir şirket olmayacağız. Emeklilikte TEB ile 20 yıllık bir işbirliği anlaşması yaptık. Bu işbirliğinin verdiği güçle dağıtım kanalını daha etkin kullanıp yeni ürünler geliştirerek pazar payımızı gelecek 3 yılda 2 katına çıkarmayı hedefliyoruz" diyor. Son 2 yıl BNP Paribas için oldukça hareketliydi.. Global finans devi, her alanda faaliylerirıi yeniden yapılandırdığı hummalı bir süreçten geçti. TEB-Fortis birleşmesinin ardından, kısa süre önce sigortacılık faaliyetlerini BNP Paribas Cardif çatısı altında topladı. Türkiye'deki operasyonun başına ise bankacılık kökenli Cemal Kişmir getirildi. Kişmir, hem sektörün hem de BNP Paribas'ın yakından tanıdığı bir bankacı. 15 yıllık perakende bankacılık deneyimi var. Son olarak da TEB'in perakende bankacılık operasyonundan sorumlu genel müdür yardımcısı olarak görev yapıyordu. Cemal Kişmir, yeni göreviyle ilgili olarak "Beni en çok BNP Paribas Cardif'in çeşitliliği heyecanlandırdı" diyor. Grubun pazara ciddi yatırım yaptığına, Türkiye'de sektöre çok güvendiğine işaret ediyor. BNP Paribas Cardif, yeni dönemde Türkiye'de 3 ayrı şirketi ile sigortacılık yapacak. Kişmir, bu şirketleri BNP Paribas Cardif Sigorta, BNP Paribas Cardif Hayat ve BNP Paribas Cardif Emeklilik olarak sıralıyor. Hayat ve emeklilik şirketinin ayrı olması, Türkiye'de alışkın olduğumuz bir durum değil. Kişmir bunu, "Hayat branşında hem koruma hem birikimli hayat ürünleri satıyoruz. Bu iki işimizi birbirinden ayrı sürdürmek için böyle bir yapılanmaya gittik" şeklinde açıklıyor. BNP Paribas Cardif, farklı iş modelleriyle yeni dönemde büyüme hedefinde. Cemal Kişmir, "Hiçbir zaman kasko ya da sağlık sigortası satan bir şirket olmayacağız. İddialı olduğumuz koruma sigortaları alanında büyüyeceğiz. Emeklilikte TEB ile 20 yıllık bir işbirliği anlaşması yaptık. Bu işbirliğinin verdiği güçle dağıtım kanalını daha etkin kullanıp yeni ürünler geliştirerek pazar payımızı gelecek 3 yılda 2 katına çıkarmayı hedefliyoruz" diye konuşuyor. BNP Paribas Cardif CEO'su Cemal Kişmir ile grubun yeni döneme yönelik plan ve hedeflerini, sigorta sektörünün geleceğini konuştuk:

Capital: BNP Paribas Türkiye'de sigortacılık faaliyetlerini yeniden yapılandırdı. Şu anda 3 ayrı şirketle faaliyettesiniz. Neden 3 ayrı şirket?
- BNP Paribas sigortacılık faaliyetlerini global olarak BNP Paribas Insurance adı altında sürdürmekteydi. Bu ad BNP Paribas Cardif olarak değişti. Bu kapsamda Türkiye'de de 2 önemli değişiklik oldu. Birincisi, 2010 yılının ekim ayında bünyemize katılan Fortis Emeklilik ve Hayat'ın adını BNP Paribas Cardif Emeklilik olarak değiştirdik. İkincisi, 2007 yılından bu yana Cardif'in Türkiye'de hayat ve hayat dışı alanlarda faaliyet gösteren operasyonları Cardif Hayat ve Cardif Sigorta adı altında yürütülüyordu. Global marka değişikliği paralelinde bu şirketlerin adı da BNP Paribas Cardif Hayat ve BNP Paribas Cardif Sigorta olarak değiştirildi. Bu 3 şirketimiz şu anda 3 ayrı dalda faaliyet gösteriyor. 2007 yılından bu yana faaliyet gösteren BNP Paribas Cardif Sigorta, hayat dışı alanda finansal koruma ve ferdi kaza branşlarında hizmet veriyor. Biz bunlara koruma sigortaları diyoruz. BNP Paribas Cardif Hayat şirketi ise hayat alanındaki diğer koruma ürünlerini sunuyor. Emeklilik şirketimiz, emeklilik ve birikimli hayat ürünleri sunuyor. Diğer yandan 3 ayrı dağıtım kanalıyla çalışıyoruz. BNP Paribas Cardif Hayat ve BNP Paribas Cardif Sigorta iş ortaklarıyla çalışıyor. Bu iş ortakları bankalar ya da tüketici finansman şirketleri. Burada kurumsal anlamda sigortacılık hizmeti veriyoruz. Bir diğer dağıtım kanalımız acentelerimiz. Acentelerimiz de emeklilik ve birikimli hayat sigortaları dağıtımında bizimle çalışıyor. Şu anda 60 tane acentemiz var.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz