Bakan Bilgin: 3600 ek gösterge ay sonu çözülecek

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin 3600 ek gösterge meselesinin çözümünü bu ay sonu itibarıyla tamamlanacağını söyledi.

14.05.2022 10:39:000
Paylaş Tweet Paylaş
Bakan Bilgin: 3600 ek gösterge ay sonu çözülecek

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, “3600 ek gösterge meselesinin çözümünü bu ay sonu itibarıyla tamamlamış olacağız. Bitti zaten, son düzenlemeleri yapıyoruz. İşte sözleşmeli personel meselesi var, EYT meselesi var. Bunların hepsi bizim önümüzde. Dosyaları adım adım açıyoruz ve sorunu çözdüğümüzde kamuoyumuzla paylaşıyoruz” dedi.

Türkiye Gıda ve Şeker Sanayi İşçileri (Şeker-İş) Sendikası tarafından Ankara’da düzenlenen “Gıdanın Geleceği Ellerimizde Zirvesi”nde konuşan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, 10 sene önce nişasta bazlı şekerin (NBŞ) kullanımının sınırlandırılması konusunda bir eylem programı başlattıklarını ve NBŞ’nin toplam tüketimdeki payını artırmak isteyen lobilerin bu mütevazı eylemle engellendiğini anlattı. NBŞ’nin sağlığı ve geleceği tehdit ettiğini belirten Bilgin, sendikaların sadece emeğin hakkını korunmakla yetinmeyip ülkenin toprağına, havasına, suyuna sahip çıkmalarının önemine değindi.

"Türkiye’de yüzde 70’lere dayanan enflasyon"

Gazetecilerin kendisine sürekli “Enflasyon yüksek. Bu şartlar karşısında ne yapmayı düşünüyorsunuz?” sorusunu yönelttiğini bildiren Bilgin, Türkiye’de yüzde 70’lere dayanan enflasyonun ciddi boyutlara ulaştığını söyledi.

Enerji maliyetlerinin enflasyon üzerindeki etkisine değinen Bilgin, şunları kaydetti: “Bunlara karşı çalışanlarımızı, emekçilerimizi koruyacağız. Dolayısıyla önümüzde temmuz ayında biliyorsunuz sadece enflasyon farkı değil emekçilerin karşılaştıkları bu enflasyon tahribatına karşı daha kapsamlı korunmasını sağlayacak düzenlemelerin hazırlığını yaptığımızı belirtmek isterim. Sadece çalışanlarımızın mı? Kamu çalışanları, memurlar, işçilerimizle değil aynı zamanda emeklilerimizle ilgili hazırlıklarımız var. Onları da koruyacağız. Onlara karşı da sorumluluğumuz var.

EYT ve 3600 ek gösterge

Çalıştıkları daha birçok konu olduğunu belirten Bilgin, "Bugünlerde son değerlendirmeleri yapıyoruz. 3600 ek gösterge meselesinin çözümünü bu ay sonu itibarıyla tamamlamış olacağız. Bitti zaten, son düzenlemeleri yapıyoruz. İşte sözleşmeli personel meselesi var, EYT meselesi var. Bunların hepsi bizim önümüzde. Dosyaları adım adım açıyoruz ve sorunu çözdüğümüzde kamuoyumuzla paylaşıyoruz” dedi.

Emekçi, çalışan, işçi ve emeklilerin endişe etmemesini isteyen Bilgin, “Bizim görevimiz onları enflasyon karşısında da korumak, tahribatlara karşı da korumak, onları tıpkı gıdanın geleceğini düşündüğümüz gibi emeğimizi, emeklilerimizi, insanımızın geleceğini de düşünmek mecburiyetindeyiz. Bu aynı zamanda benim görevim” dedi.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz