Yellen: Bir numaralı ekonomik sorun enflasyon

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, enflasyonun çok önemli bir konu olduğunu vurgulayarak "Bunun milletin karşı karşıya olduğu bir numaralı ekonomik sorun olduğuna dair değerlendirmeye katılıyorum" dedi.

13.05.2022 09:23:000
Paylaş Tweet Paylaş
Yellen: Bir numaralı ekonomik sorun enflasyon

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, enflasyonun yönetimin ve milletin karşı karşıya olduğu bir numaralı ekonomik sorun olduğunu ifade etti.

ABD Temsilciler Meclisinin Finansal Hizmetler Komitesinde düzenlenen oturumda ekonomiye ilişkin değerlendirmelerde bulundu. ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, enflasyonun çok önemli bir konu olduğunu vurgulayarak "Bunun yönetimin ve milletin karşı karşıya olduğu bir numaralı ekonomik sorun olduğuna dair başkanın değerlendirmesine katılıyorum" dedi.

Yellen, fiyat artışlarının birçok kırılgan hane halkı üzerinde önemli bir olumsuz etkisi olduğuna işaret ederek enflasyonla mücadeleye odaklandıklarını belirtti.

Fed resesyona neden olmadan enflasyonu düşürebilir

ABD Merkez Bankasının (Fed) fiyat istikrarı ve maksimum istihdamı sağlamada önemli bir rol oynadığını yineleyen Yellen, enflasyonla mücadelenin Fed'in sorumluluğunda olduğunu, Fed'in bağımsızlığını desteklediklerini ve bankanın uygun kararları verdiğini aktardı.

Yellen, "Fed enflasyonu aşağı çekmek için kritik bir role sahip. Bunu yapmak için para politikasını sıkılaştırma konusunda kendi bağımsız yargılarını kullanma sürecindeler" dedi. Yönetim olarak da tedarik zinciri sorunlarını ve enflasyona katkıda bulunan diğer faktörleri ele almak için ellerinden geleni yaptıklarını belirten Yellen, enflasyonla mücadele için çok çeşitli adımlar attıklarını anlattı.

Yellen, ABD'nin iş gücü piyasası ile bankacılık sektörünün güçlü, hane halkı bilançolarının iyi durumda ve borçlanma maliyetlerinin düşük olduğuna dikkati çekerek "Tüm bunlar, Fed'in resesyona neden olmadan enflasyonu düşürme yolunun olduğunu gösteriyor" diye konuştu.

Terra'ın düşüşü sabitkoinlerin risklerini gösterdi

Sabitkoin Terra'nın düşüşüne işaret eden Yellen, "Bu hafta, son birkaç gün içinde, riskleri gerçek yaşamda gördük" dedi. Yellen, sabitkoinlerin risklerinin henüz sistemik tehdit ölçeğinde olmadığını belirterek "Bunu bu ölçekte finansal istikrar için gerçek bir tehdit olarak nitelendirmezdim ancak çok hızlı büyüyorlar ve yüzyıllardır banka kaçışlarıyla bağlantılı bildiğimiz türde riskler sunuyorlar" diye konuştu. Janet Yellen, Merkez Bankası Dijital Para Biriminin (CBDC) sabitkoinlerin yaygınlaşmasını azaltabileceğini dile getirdi.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz