Sosyal yarış hızlanıyor

Kurumsal sosyal sorumluluk, artık şirketlerin ve liderlerin ajandasında ilk sıralarda yer alıyor. Capital’in, GfK Türkiye ile gerçekleştirdiği “Kurumsal Sosyal Sorumluluk Liderleri” araştırması, bu alandaki dönüşümü gözler önüne seriyor.

30.05.2014 23:00:530
Paylaş Tweet Paylaş
Sosyal yarış hızlanıyor
Yıllar önce sadece hayır işleri çerçevesinde ilerleyen kurumsal sosyal sorumluluk, artık hem şirketlerin hem liderlerin ajandasında ilk sıralarda yer alıyor.  Capital’in, GfK Türkiye ile birlikte gerçekleştirdiği “Kurumsal Sosyal Sorumluluk Liderleri” araştırması, bu alandaki dönüşümü net biçimde gözler önüne seriyor.  Bu yıl 9’uncusu yapılan araştırma, yine önemli verilerle dolu...
Tabloyu görmek için görsele tıklayın.
Sonuçlar, hem halk hem iş dünyası gözündeki KSS algısını, en sorumlu şirketleri ve liderleri ortaya koyuyor. Bu yılki araştırmanın halk sonuçlarında, “en sorumlu şirket” Turkcell ve “en sorumlu lider” Güler Sabancı olurken, iş dünyası sonuçlarında “Koç Holding” ve “Rahmi Koç” zirveye çıkıyor. Halka göre “En başarılı KSS projesi” ise Turkcell’in Kardelenler’i...

Onu “Baba Beni Okula Gönder” ve “Haydi Kızlar Okula” izliyor.apital’in ilk kez 2005 yılında yayınladığı ve bu yıl 9’uncusunu GfK ile birlikte gerçekleştirdiği “Kurumsal Sosyal Sorumluluk Araştırması”, yine önemli mesajlar ve çarpıcı sonuçlarla dolu.

Araştırma, gerek kamuoyundaki KSS algısını ortaya koyması, gerek iş dünyasının KSS’ye bakışını özetlemesi açısından önemli bir kaynak. İş dünyası ve halk olarak iki ayrı kategorideki oylamalarla yürütülen dev araştırma, Türkiye’nin kurumsal sosyal sorumluluk alanında en fazla öne çıkan lider, şirket ve projelerini ortaya koyuyor. Bir başka deyişle, iş dünyasının KSS konusundaki performansını gözler önüne seriyor.

Sonuçlara bakıldığında sosyal sorumluluk bilincinin geçmiş yıllara göre daha fazla yerleştiği görülüyor. Eğitim ve sağlık, gerek düzenlenen projeler gerek kamuoyunun beklentileri anlamında en fazla öne çıkan sosyal sorumluluk alanları olarak dikkat çekiyor.

Araştırmanın nasıl yapıldığına gelince... “KSS Liderleri Araştırması”, bu yıl da geçmiş yıllarda olduğu gibi iki ayaklı olarak yürütüldü. İş dünyası ve halk sonuçları, ayrı ayrı değerlendirildi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz