"Girişimcilik ve okul hayatı"

Eğer gerçekten bir müteşebbis olmak istiyorsanız, kendi hedeflerinizin peşinde koşmak için okulu bırakmanız akıllıca bir adım olabilir.

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Girişimcilik ve okul hayatı
Ancak bu aynı zamanda çok zor bir tercih de olabilir. Bilhassa da iyi niyetli aile üyelerinin ve arkadaşlarınızın bir an önce okulunuzu bitirmek yönünde size telkinde bulundukları bir zamanda. Ama unutmayın ki içlerinde benim de olduğum çok sayıda başarılı şirket lideri, bu yolu izlemiş ve asla dönüp arkalarına bakmamıştı.

Sonuçta ne tür bir şirket kuracak olursanız olun, ebeveynlerinizi zaman içinde pazarlanabilir becerilerinizi öğreneceğinize ikna edebilirsiniz. Bir şirket kurmak için 16 yaşında okulu bıraktıktan sonra arkadaşlarım ve ben, bir sınıfta kapabileceğimizden çok daha fazlasını öğrenmiştik. O günden bu yana sıklıkla başlangıçta çok az veya hiç bilgimiz olmadığı alanlarda, Virgin o kadar çok sayıda şirket kurdu ki, bana sanki
eğitim hayatı hiç bitmemiş gibi geldi. (Elbette yakın bir gelecekte bir roket bilimi sınavına girmeyeceğim, ancak Virgin Galactic çalışanlarıyla birlikte yaptığım son araştırmalar sayesinde bu alanda da bilgimi fevkalade artırdım.)

Aileniz size eğitim hayatına neden devam etmiyorsun diye sorabilir. Peki bir girişimci için iyi bir eğitimin temelleri nelerdir? Ben şahsen yaşam deneyiminden daha iyisini bulamadım. Hatalar yapan ve onları telafi etmenin yollarını arayan tomurcuklanma aşamasındaki bir girişimcinin öğrendiği derslerin, kendi gelişiminde paha biçilmez bir değeri vardır.

Eğer kendi işinizi hemen kurmak istiyorsanız, kendinizi ailenize planlarınız ve stratejileriniz hakkında konuşmak için çok iyi hazırlamalısınız. Küçük şirketler için başlangıç sermayesi desteği sunan yerel programlara bakın. Mesela Britanya’da, hükümetin Yeni Kurulmuş Teknoloji Şirketlerine Kredi programı, girişimcilere tıpkı öğrenci kredileri tarzı krediler sunuyor. (Bu programın yürütülmesine Virgin Money de katkıda bulunuyor.) Veya okuduğunuz üniversite, girişimci olmak isteyen öğrencileri potansiyel yatırımcılarla bir araya getirmeye destek veriyor olabilir. Bazı örnek vakalarda, kendi öğrencileri tarafından başlatılan yeni kurulmuş teknoloji şirketlerine yatırım yapmalarıyla meşhur üniversite sayısı hiç de az değil.

Alternatif bir yol olarak, hem kendi şirketinizi kurabilir hem eğitim hayatınıza devam edebilirsiniz. Bugünlerde bazı üniversiteler, sırf kendi işini kurmak için okulu bırakmak isteyen öğrencilerine uygun gördükleri takdirde kendi öğrenimlerini sürdürmeleri için daha makul fırsatlar sunabiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz