Piyasalar cari açığı olan ülkeleri cezalandırıyor

“Piyasadaki düşüşleri düşman değil; dost olarak görüp bundan faydalanmaya çalışın.” Warren Buffett

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Piyasalar cari açığı olan ülkeleri cezalandırıyor
Piyasalarda gerginlik ağustos ayında da devam ediyor. Küresel portföy yatırımları Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerden ABD, Avrupa ve Japonya gibi gelişmiş ülkelere dönmeye başladı. Çünkü gelişmiş ülkeler artık 2009 krizinin etkilerini atlatıp yeniden büyümeye başlıyor. Gelişmekte olan ülkelerde ise yavaşlama var. Son beş yıldır ucuz küresel sermaye ile cari açıklarını finanse eden gelişmekte olan ülke piyasalarında kayıplar daha derin. Bunu özellikle cari açığı olan ülkelerin döviz kurlarındaki artışta görüyoruz. Küresel sermayenin azalacağı bir
dönemde Türkiye dahil bu tür ülkelerin cari açıklarının azalması için, faiz ve kurların yükselmesi ve azalan ithalat kanalıyla büyümenin bir süre yavaşlaması gerekecek.

Konuyu tekrar hatırlamak gerekirse: ABD Merkez Bankası (FED), tahvil alımlarını azaltarak piyasalara yaydığı likiditeyi eylül, ekim veya aralık ayından başlayarak azaltmaya başlayacak ve 2014 ortasından sonra yeni tahvil almayacak. Önemli bir nokta şu: FED bilançosunda bulunan tahvilleri satmaya başlamıyor. Sadece yeni kağıt alımını durduruyor. Tabii FED’in bu aksiyonu ABD’de ekonomik verilerin iyi gelmesiyle bağlantılı. Yani ekonomi artık kendi ayakları üstüne basabilecek. Sürekli artan oranda likidite desteğine ihtiyacı azalıyor. ABD için olumlu gözüken bu senaryoda 10 yıllık ABD tahvil faizi 2012’de başında yüzde 1,5 düzeyinde dip yapıp 2013’te yüzde 2,8’e kadar yükseldi.

TÜRKİYE AÇISINDAN EK RİSKLER NELER?
Türkiye açısından son aylarda ek risklerin belirginlik kazanıp piyasaları etkileme noktasına geldiği de bir gerçek. Ortadoğu’da Mısır ve Suriye’deki dramatik gelişmeler ve içerde seçim takviminin yarattığı tansiyon son yıllarda parlayan Türkiye’nin ekonomik görüntüsünü önemli oranda bozdu. Öyle ki yatırımcılar Türkiye’nin Mayıs 2013’te yatırım yapılabilir kredi notuna ulaştığını unuttular. Daha kötüsü bunu kredi notu düştüğünde hatırlamaları olur.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz