"70 bini görmek için 2012'yi beklemeliyiz"

Piyasalar ağustos ayını oldukça heyecanlı geçirdi.

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
70 bini görmek için 2012'yi beklemeliyiz

Borsa sert düştü, altın ve kur zirve yaptı. Son yalanan sorunların temelinde AB kaynaklı sorunların yattığını ve bu tarz dalgalanmaların devam Bedeceğini söyleyen Akbank Özel Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı SALTIK İGALATALI, Türkiye piyasalarındaki hareketliliğin ise gereğinden fazla olduğunu belirtiyor. 'İMKB'de değerlemeler çok düştü, kurlar da belli seviyelere geldi" diyen Galatalı, mevduat, finans ağırlıklı hisse, korumalı altın fonu ve opsiyon ürünlerini öneriyor. Piyasalar oldukça sert hareketlerin yaşandığı ağustos ayını geride bıraktı. Yurtdışı piyasalar kaynaklı dalgalanma neticesinde İMKB, 50.000'lerin altına geriledi. Dolar kuru, 1,80'leri gördü, altının ons fiyatı 1.850 doların da üzerine çıktı. Gösterge faiz ise Merkez Bankası'nın faiz indirimleri sonrasında yüzde 8 seviyesinin altında seyrediyor. "Sorun ağırlıklı olarak Avrupa Bölgesi'nden kaynaklanıyor" diyen Akbank Özel Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Saltık Galatalı, Amerika'da not indirimi gerçekleşmesine rağmen, ABD tahvillerinin hala güvenli liman ve en fazla ralli yapan enstrüman olduğunu belirtiyor. Türkiye'nin yaşanan gelişmelerden gereğinden fazla etkilendiği düşüncesinde olan Saltık Galatalı ile piyasaların seyrini ve yatırımcılara tavsiyelerini konuştuk.

Capital: AB'de bu sıkıntılı durum devam edecek mi?
- ABD tahvilleri not indirimine rağmen neden ralli yapıyor? Çünkü Amerika'nın gerektiğinde o bonoları alan bir merkez bankası var. Ancak AB'de silahlar giderek azalıyor. Bize bu krizin gösterdiği, Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) çözümün ortaya konulmasında veya sıkıntıların azaltılmasında yeteri kadar aktif olamadığıydı. İnsanların yaşadığı belirsizlik ve güvensizlik, piyasaya da yansımış oldu ve bu durum önümüzdeki günlerde de yaşanacak. AB tarafı, ABD gibi hızlı karar alıp uygulayamıyor. Kısa vadede de AB tarafının sorunlarının çözümü yok. Problem giderek daha akut bir duruma geliyor. Piyasa bu tip durumları test etmeyi sever. Bu durumu 'kan kokusu almış köpekbalığına benzetebiliriz. Spekülatörler kan kokusunu aldığı zaman hisselerde ya da tahvillerde kısa pozisyon alarak veya CDS satın alarak bu durumun üzerine gitmeyi sever. Sonuç olarak Avrupa kaynaklı dalgalı hareketler yıl sonuna kadar devam edecek.

İMKB, ağustos dalgalanmasına fazla tepki verdi
"İMKB'de yabancı saklama oranı yüzde 72'lere kadar çıkmıştı. Bugün gelinen noktada yüzde 62'ler seviyesine geriledi. Ciddi miktarda yerli yatırımcı pozisyonu var artık. Yerli yatırımcı ile yabancı yatırımcı arasında pozisyonların elde tutulması süresi çok farklı. Yerliler, daha kısa vadeli işlem yapıyor. Bu da İMKB'de dalgalanmanın artmasını beraberinde getirdi. Artık İMKB'de hisse senedi değerlemelerinin olması gerekenin altına gelmeye başladığını söyleyebiliriz. Bundan sonra yurtdışı hareketlere daha fazla tepki vermiyor olmamız lazım. Çok büyük, mali yapısı güçlü, şirketlerde bile dolar bazında değer kayıpları yüzde 40-45'leri buldu. Bu şirketlerin iş hacimleri o kadar küçülmedi ve küçülmeyecek."

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz