ABD'nin görünümü ne zaman düzelir?

Geçen ay S&P, Amerika'nın AAA olan kredi notunu değiştirmedi.

1 MAYIS, 20110
Paylaş Tweet Paylaş
ABD'nin görünümü ne zaman düzelir?
Geçen ay S&P, Amerika'nın AAA olan kredi notunu değiştirmedi. Ancak görünümünü negatife çevirdi. Bu durum piyasalarda yankı buldu. S&P yetkilileri, negatif görünümün düzelmesi için ne yapılması gerektiği konularında şunları söyledi:

MALİ KONULARDA ANLAŞAMIYORLAR ABD'ninkredi notundaki negatif beklenti, Amerikan hükümeti ile kongre arasında mali konulardaki anlaşma zorluğundan kaynaklandı. 2012 seçim yılı ve bu anlaşmazlığın seçimlere kadar devam edebileceği düşüncesi var.

NOT TEYİT EDİLDİ Amerika'nın notu değişmedi, aksine son kararda teyit edildi. Bir ülkenin görünümünün negatife çevrilmesi ise 6 ay ile 2 yıllık bir dönem içerisinde bu kredi notunun düşebileceği ihtimalini gündeme getiriyor.

EKONOMİDE GÖRÜNTÜ İY
İ Amerikan ekonomisindeki olumlu gelişmelerin ise altı çizildi. Büyüme sürüyor, ekonomik faaliyetler zengin bir çeşitlilik sunuyor. Ayrıca esnek bir yapıya sahip. Bunun yanında ülkede izlenen para politikası üretimi teşvik ediyor, enflasyonun etkilerini azaltmaya çalışıyor.

SİYASETÇİLER ANLAŞMALI
Şimdi beklenen, ekonomideki bu olumlu performansa ek olarak siyasetçilerin harcamaları ve bütçe açıklarını azaltacak planlar üzerinde anlaşmaya varıp uygulamaya koymaları. Bu adım atılırsa görünüm, negatiften tekrar durağana çevrilebilir. Çünkü S&P'nin son kararı, Amerika'nın kredi notunun otomatik olarak düşeceği anlamına gelmiyor, 6 ay ile 2 yıllık bir sürede Amerika'daki gelişmelerin izlemeye alınacağına işaret ediyor.

İZLENECEK ÜÇ KONU İzleme sürecinde büyümeye bakılacak. Vergi kesintileri sona erdirildiğinde gelir vergilerin artış performansı izlenecek. İzlemeye alınan üçüncü nokta ise Cumhuriyetçilerin ve Demokratların harcamaları kısma yolunda açıkladıkları programların pratikteki etkisi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.