Düzeltme olabilir, ancak hedef 110 bin

Yeni dönemi bağımsız portföy yönetim şirketi Logos Portföy’ün yönetim kurulu başkanı Melih Önder ile konuştuk.

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Düzeltme olabilir, ancak hedef 110 bin
Para ve sermaye piyasalarında yeni bir döneme girildi. “Yatırım yapılabilir ülke” notunun aslında gecikmiş bir karar olduğunu söyleyen Logos Portföy Yönetim Kurulu Başkanı MELİH ÖNDER, yeni dönemle birlikte endekste 110.000 seviyelerinin hedeflenebileceğin! belirtiyor. Negatif reel faiz ortamında getirinin hisse ve esnek ve dengeli fonlarda olduğunu kaydeden Melih Önder, Halk Bankası, İş GYO, Koza Anadolu ve Pegasus hisselerini öneriyor.

2013’te mevduat faizleri Türkiye’de ilk defa reel bazda sıfır civarına indi, hatta negatife geçti. Bu, geleneksel mevduat yatırımcısı açısından bir getiri problemi oluşturmaya başladı. Ancak sermaye piyasalarına bakıldığında 2012 yılındaki olumlu seyrin, 2013’ün ilk 5 ayında da sürdüğü görülüyor. Borsa dalgalı ama yukarı yönlü trendde hareket ederken, bono faizleri rekor düşüşe devam etti. Altında ise düşüş trendi başlamış görünüyor. Döviz kurlarına gelince... TCMB’nin faiz indirimi sonrasında yukarıya doğru hareketlenme var.

Sermaye piyasasının iyi performans sergilemesinde belirleyici faktörler arasında Türkiye’nin görece ekonomik performansı ile beraber not artışı beklentileri ve bu beklentinin gerçekleşmesi de var. Piyasa olumsuz beklenti ve gelişmeleri ise pek fiyatlamıyor ve bunun birtakım sebepleri var. Artık gecikmeyle de olsa gelen yatırım yapılabilir not seviyesiyle Türkiye, daha da ilginin artabileceği bir yatırım ortamında. İşte bu yeni dönemi bağımsız portföy yönetim şirketi Logos Portföy’ün yönetim kurulu başkanı Melih Önder ile konuştuk. Getiri arayanlara hisse senedi ve dengeli portföyleri öneren Önder, yeni dönemle ilgili sorularımızı şöyle yanıtladı:

Capital:
Yılın ilk 5 ayını değerlendirir misiniz? Yatırımcı açısından nasıl bir piyasadan bahsedebiliriz? Borsa, iskontosunu yitirdi mi?
- Mayıs ortası itibarıyla BIST Endeksi, yüzde 15 civarı bir yükselişle 2007 sonu ve 2010 sonunda gördüğü dolar bazındaki tarihi yüksek seviyesi olan 50 bine ulaştı. BIST’teki yükselme, global piyasalara paralel.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz