İskonto yüksek alım gelebilir

Yıl sonunda 85.000’in üstünün test edilebileceğini anlatan Ayışık, sorularımızı şöyle yanıtladı...

23 KASIM, 20160
Paylaş Tweet Paylaş
İskonto yüksek alım gelebilir
* Gelinen seviyelerde borsada hisse senedi ağırlığı artırılmalı mı? 
 Yaz aylarına girerken endeksin düşüşlerde 70.000-75.000 civarında bir konsolidasyon süreci yapabileceğini ve bu bölgenin hisse ağırlığını artırmak için izlenebileceğini belirtmiştik. Bu görüşümüzü bu dönemde de koruyoruz. Bankacılık sektörünün yılın ikinci çeyreğiyle birlikte toparlanmalarda endekse öncülük edebilecek konuma geldiğini düşünüyoruz. Bu nedenle alınacak hisseler içinde banka hisselerine en azından yüzde 30-40 aralığında ağırlık verilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Bunun yanında iç talebin büyümeye olumlu katkı veriyor olmasından ve Avrupa Birliği’ndeki sınırlı da olsa toparlanma eğiliminden gelen katkıyla birlikte beyaz eşya, otomotiv ve perakende sektörlerinin de tercih edilmesi gerektiğini düşünüyoruz.
* Dolar/TL’de yıl sonu beklentiniz? Kurun yukarı hareketini öngörüyor musunuz?
 FED’in 2016 içinde 25 baz puanlık faiz artışına gideceğini düşünüyoruz. Diğer merkez bankalarının genişlemeye devam ettiği bir dönemde bu beklentinin, doları uluslararası piyasada değerlendireceğini düşünüyoruz. TL’nin de yılın başından itibaren devam eden diğer gelişmekte olan ülke para birimlerine göre negatif ayrışmasını devam ettirmese bile bu süreçten negatif etkileneceğini düşünüyoruz. Kurla ilgili yıl sonu beklentimiz 3,05-3,10 seviyelerinde bulunuyor. Ancak burada şunu ifade etmek gerekiyor: Bu seviyeler çok kalıcı olmaz. Çünkü darbe girişimi sürecinde de piyasalar bunu test etti. Kur 3,10’lara doğru hareket ettiğinde yerli yatırımcı tarafında 9 milyar doları bulan döviz bozma işlemi oldu. Yani kurun yukarı hareketine yerli yatırımcı müdahale ediyor. Bundan sonraki yukarı hareketlerde bu seviyeler psikolojik olarak direnç seviyesi haline geldi.
* MB faizin üst bandında indirime devam ediyor. Bundan sonra sizin beklentiniz nedir? Gösterge faiz yılı nasıl tamamlar?
 Geçen ay Merkez Bankası Para Politikası Kurulu toplantısında gecelik borç verme faizini, 25 baz puan indirerek yüzde 8,75 seviyesine getirdi. Böylece mart ayından sonra faiz koridoru üst bandında yapılan faiz indirimleri toplamda 225 baz puan oldu. Biz MB’nin sadeleşme sürecinde sona yaklaştığını ve enflasyonda kısa vadeli diplerin görüldüğünü düşünüyoruz. Bu nedenle faizlerde aşağı yönlü marjın daraldığını düşünüyoruz. Yılın geri kalanında zaman zaman yüzde 9’un altına sarkılsa da yılın geri kalanında yüzde 9 civarında bir ortalama oluşacağını düşünüyoruz.
* Altında yıl sonu beklentiniz? Gram/TL fiyatı ne olur? Portföylerde altın olmalı mı?
 Altın fiyatını özellikle de gram bazında incelersek hem ons fiyatına hem de dolar tarafına dikkat etmek gerekiyor. Doların uluslararası piyasada değerlenmesine paralel emtia fiyatlarında geri çekilmeler bekliyoruz. Buna karşın doların TL karşısında da değer kazanacağı beklentimize paralel altının gram/TL fiyatında olası bir düşüşün sınırlı kalacağını düşünüyoruz. Yılın geri kalanında ortalamanın 120-125 TL aralığında oluşmasını bekliyoruz. Böyle bir ortamda da altını portföylerde çok fazla tavsiye etmiyoruz.


GEDİK YATIRIM’IN ÖNERDİĞİ 10 HİSSE
BIZIM MAĞAZALAR:
Satışları istikrarlı büyüyor ve kârlılık tarafında toparlanma var. İç talep güçlü seyrederken şirketin güçlü ve yaygın satış ağı var.
FORD OTOSAN: Yatırım harcamaları vergi avantajı sağlıyor. İhracat pazarlarını çeşitlendiren şirket, yeni modellerin de katkısını olumlu hissediyor.
İŞ BANKASI C: Hedefleri gerçekçi ve yakalanabilir. Bankayla ilgili haberler hisse üzerinde ekstra baskı oluşturmuştu. Piyasa çarpanları tarihi düşük seviyelerde.
İŞ GYO: Yüksek kira getirisi ve devam eden konut ağırlıklı projeler öne çıkarıyor.
SODA SANAYI: Doğalgaz fiyatlarında indirim beklentisi, maliyetler için olumlu. Şirketin kur riski de bulunmuyor.
TAV: Negatif fiyatlamalarda yaşanan aşırılıkla birlikte ortaya iskontolu çarpanlar çıktı. Atatürk Havalimanı’ndaki kaybı telafi etmek için yaptığı çalışmalar da dikkat çekiyor.
TEKFEN HOLDING: Taahhüt tarafında kârlılık artıyor. Alınan yeni projeler de hisseyi destekliyor.
TRAKYA CAM: Organik ve inorganik büyüme stratejisi var. Enerji maliyetlerinde düşüş de bilançoyu olumlu etkileyecektir.
TSKB: Güçlü aktif kalitesi ve özvarlık kârlılığı var. Proje finansmanlarında artış beklentisi de bankayı olumlu etkiliyor.
TÜPRAŞ: Dönüşüm ünitelerinin devreye girmesi ve artan dizel kârlılığı nedeniyle operasyonel performansta iyileşme bekleniyor. Güçlü nakit yaratma potansiyeli, tek rafineri şirketi olması gibi avantajları var. Negatif fiyatlamalarla iskontosu da arttı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.