İskonto yüksek alım gelebilir

Yıl sonunda 85.000’in üstünün test edilebileceğini anlatan Ayışık, sorularımızı şöyle yanıtladı...

23.11.2016 14:49:510
Paylaş Tweet Paylaş
İskonto yüksek alım gelebilir
Küresel piyasalardaki pozitif eğilime karşı, özel belirsizlikler nedeniyle Türkiye’nin negatif yönde ayrıştığı bir süreç yaşadık. Sonuçta piyasaların yüksek iskonto oranlarına sahip olduğu seviyelere gelindi. Darbe girişiminin olumsuz etkilerini, alınan tedbirlerle birlikte üzerinden atma eğiliminde olan piyasalar, bundan sonraki süreçte FED’in faiz artırımı süreciyle, kredi notuyla ilgili gelişmeler ve son dönemde jeopolitik riskleri fiyatlıyor olacak. Böyle bir dönemde piyasalardaki beklentileri ve yatırım stratejilerini Gedik Yatırım Genel Müdürü Metin Ayışık ile konuştuk. Genel olarak pozitif tarafta olduklarını söyleyen Ayışık, geri çekilmeleri orta uzun vadeli alım fırsatı olarak görüyor. Bankacılık hisseleri ağırlıklı bir portföyle yıl sonunda 85.000’in üstünün test edilebileceğini anlatan Ayışık, sorularımızı şöyle yanıtladı:
* Piyasaların yılın son döneminde en çok dikkat etmesi gereken konu başlıkları neler olacak?
 Temelde iki konu üzerinde duruyoruz. Bunlar, ABD’de olası bir faiz artırımı ve Türkiye’nin kredi notuyla ilgili gelişmeler. FED yetkililerinden gelen açıklamalar kafa karıştırmakla birlikte burada ciddi bir risk beklemiyorum. Piyasada bu yıl sonuna doğru 25 baz puanlık bir faiz artırımı ihtimali öngörülüyor; biz de bu görüşe sahibiz. Türkiye’nin kredi notuna bakıldığında ise Türkiye’de ekonomiye yönelik alınan önlemlerin etkilerinin yavaş yavaş görülmeye başlayacağını düşünüyoruz. Burada da piyasaları çok fazla rahatsız edecek bir gelişme olma ihtimali düşük. Son dönemde gündeme gelen Suriye riski izleniyor. Ancak bu tarz riskler, piyasalar tarafında her zaman fiyatlanabilir.
* Borsada yıl sonu beklentiniz nasıl? Endeksin toparlanacağını düşünüyor musunuz?
15 Temmuz’daki başarısız darbe girişiminin ardından BİST’in küresel piyasalardan negatif ayrıştığını gördük. İçeride hızlı bir şekilde alınan önlemler ve yurt dışı piyasaların da desteğiyle toparlanma görülse de 15 Temmuz öncesi kapanış seviyeleri tekrar test edilemedi. Son günlerde ise Suriye konusundaki gelişmelerin de etkisiyle borsa endeksi yeniden 75.000 civarına döndü. Her iki konunun da hafızalarda taze olması, fiyatlama davranışları üzerindeki etkiyi artırıyor. Moody’s ve Fitch yatırım yapılabilir ülke notunu korumaya devam eder ve ilerleyen aylarda bu konulardaki belirsizlikler ortadan kalkmaya başlarsa düşük çarpanların BİST’i yatırımcı gözünde yeniden cazip hale getireceğini düşünüyoruz. Bu durumda endeksin 85.000-90.000 bandına doğru hareket edeceğini tahmin ediyoruz.
* Endeksin 70.000 seviyelerine gelmesi mümkün mü?
 Daha önce yaptığımız tahminlerde de 70.000’lerin denenebileceğini söylemiştik. Yıl sonuna kadar olan süreçte bu seviyeler yine de test edilebilir. Düşük bir ihtimal olarak görüyoruz ancak FED’in faiz artırımıyla ilgili bir olasılık var. Yine Türkiye’nin kredi notuyla ilgili olarak düşüş ihtimali masadan kalkmış değil. Ancak Türkiye piyasaları gelişmekte olan ülke piyasalarıyla karşılaştırıldığında tarihi olarak iskontosu yüksek seviyelerde. Bu nedenle düşüş hareketleri yatırımcılar tarafından uzun vadede alım fırsatı yaratacaktır, diye düşünüyorum.
* Yabancı yatırımcıların 15 Temmuz darbe kalkışması sonrası satış eğilimlerinde bir yavaşlama söz konusu mu?
 Yabancılar bu süreçte hisse senedi piyasasında ve bono piyasasında satış ağırlıklı işlemler yaptı. Bu durum Merkez Bankası’nın haftalık olarak açıkladığı verilerde de kendini gösterdi. Ancak ağustos ayının ortalarından itibaren yabancı yatırımcıların satış ağırlıklı işlemlerinin azaldığını, hatta artıya geçme eğiliminde olduğunu görüyoruz. Darbe girişimi sonrasında yatırım şirketleri olarak üzerimize düşen görevleri yapıyoruz. Hızlı bir şekilde yabancı yatırımcılarımızla temas kurarak durumu anlattık. Ülkenin makro göstergelerini, hükümetin aldığı tedbirleri, bunların etkilerini paylaştık ve paylaşmaya da devam ediyoruz. Kapsamlı analiz ve raporlarla bilgilendirme yapıyoruz. Bu çalışmalarımızın da yabancı yatırımcının algısının düzelmesinde etkili olduğunu söyleyebiliriz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz