"İstanbul'da 10-15 yılda 5 bölgede hızlı gelişecek"

İnanlar İnşaat, sektörün önde gelen şirketlerinden...

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
İstanbul'da 10-15 yılda 5 bölgede hızlı gelişecekŞirketin yönetim kurulu başkanı Serdar İnan, Türkiye'nin inanılmaz şekilde zenginleştiğini, bunun konut metrekare fiyatlarına da yansıdığını söylüyor. "2004'te metrekare fiyatında 30 bin doları göreceğimizi söyleyince kimse inanmamıştı" diyor. Bu rakamı 2012'de göreceğimize dikkat çeken İnan, gelecek 10-15 yıl içinde İstanbul'da yeni bölgelerin yükseleceğini söylüyor: "İstanbul'da gelişecek yerler Kartal, Bakırköy sahil, Seyrantepe, Sarıyer ve Ümraniye'nin üstü olur diye düşünüyorum. " Terrace Bahçe ve Avlu 138 projelerini tamamlayan inanlar İnşaat, Büyükada'da eski bir otelden ürettiği Terrace Lido'yu bitirmek üzere... Farklı tiplerde 30 konutun yer aldığı dairelerin hepsi Dragos'a doğru deniz manzaralı. A plus segmentteki konutların Adalar'a değer kattığını söyleyen İnanlar İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Serdar İnan, halen 6 farklı proje üzerinde çalıştıklarını belirtiyor. Hem Anadolu hem Avrupa yakasında yer alan bu projeler, farklı kon-septlere sahip olarak Bomonti-Zekeriyaköy -Kartal - Atakent/Halkalı bölgelerinde hayata geçecek. Faizler düşük, siyasi istikrar da bu şekilde devam ettiği sürece konut sektörünün önünün açık olduğunu söyleyen Serdar İnan, "2012 yılında Nişantaşı-Etiler gibi lüks semtlerde metrekare fiyatı olarak 30 bin doları göreceğiz" diye konuşuyor. İnşaat sektörünün önde gelen isimlerinden Serdar İnan'la, konut sektörünü, Terrace Lido'yu ve gelecek projelerini konuştuk:

İnanlar inşaat olarak en son hangi projeleri hayata geçirdiniz?
- Terrace Bahçe ve Avlu 138'i bitirdik. Güzergahı açıklanan 3'üncü Boğaz Köprüsü Garipçe girişi, Çayır-başı Tüneli'ne 2 dakika mesafede bulunan Terrace Bahçe, çeşitli konut tiplerinin bulunduğu 76 daireden oluşuyor. Hacıosman'a kadar uzatılan Taksim Metrosu'nun hizmete girmesiyle bu bölgenin değeri katlanarak artacak. Avlu 138 ise Kanyon, MetroCity, Profilo alışveriş merkezlerine yürüme mesafesinde Talatpaşa Caddesi üzerindeki konumuyla yatırımcılar için avantajlı bir projemiz. Burada farklı tiplerde 40 dairemiz ve bin 966 metrekarelik ticari alanımız var. Bu arada Terrace Lido'ya başlamıştık, o da bu yaz bitecek. Terrace, Büyükada'da çok güzel ve özel bir proje.

Kentte yeni arsaların üretilmesi ve rant sağlayacak bölgeler olarak nereleri öngörüyorsunuz?
-
İstanbul'un imarı enteresan. Bir merkez çekirdeği var. Çekirdeğin dışına çıkanlar sanayi kesimini oluşturmuş. Topkapı, Kartal gibi bölgelerde sanayi kesimi mevcut. Onu atlamış bir gecekondu kesimi yapmışlar. Orayı da atlamış Bahçelievler ve Ataköy'de, o zamanın sosyal konutlarını yapmışlar.Bahçeşehir uydu kente kadar bu kendini tekrarlamış. Yani bir iyi, bir kötü dalga halinde yapılanma var. ilerde Yenibosna, Güneşli hattında lüks semtler oluşacak, çünkü orada sanayiden kalma arsalar mevcut. Bir de Kartal tarafında sanayide kullanılan alanlar var. Onlar da 1015 yıl içinde yıkıldığı zaman boşluklar oluşacak. istanbul'da gelişecek yerler Kartal, Bakırköy sahil, Seyrantepe, Sarıyer ve Ümraniye'nin üstü olur diye düşünüyorum.

Önümüzdeki yıllarda konut sektörünü neler bekliyor?
-
Emniyet kemerlerinizi takın, Türkiye uçacak. Türkiye'nin yıldızı çok parlıyor, parlayacak. Arap dünyasındaki diktatörlükler ortadan kalkıyor. Bütün Arap ülkeleri demokratik düzenlerine geçmeye başlayacak. Her şey Türkiye'nin yararına olacak. Balkan, Kuzey Avrupa, Kafkasya ve Doğu Avrupa'da Türk hayranlığı artmaya başlıyor. Bu da Türkiye'yi hem ekonomik hem siyasi açıdan çok yukarılara taşıyacak. 21'inci yüz yıl Türk mimarisi diye bir şey oluşacak dünyada. Türk inşaat firmaları ve Türk mimarları dünyada çok iyi işler yapıyor. Türkiye'nin içinde çok iyi bir mimarlıktan bahsedemiyoruz ama yurtdışında mimarlarımız çok beğeniliyor.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz