Mevcutlarla devam edeceğiz

Soyak Holding CEO’su Dr. M. Emre Çamlıbel’le satışı devam eden konut projelerini ve gayrimenkul sektörünü konuştuk.

1.03.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Mevcutlarla devam edeceğiz
50 yılda 50 bin konut yapan Soyak, geçen yıl 3 bin 500 konut sattı. 2013’te yeni proje yapmak yerine stokundaki bin 500 konutu satmayı hedefliyor. Soyak Holding CEO’su Dr. M.Emre Çamlıbel, “2013’te mevcut projelerimizle devam edeceğiz” diyor ve ekliyor: “Bu yıl holding olarak 900 milyon TL ciro hedefliyoruz. Soyak Yapı olarak ise hedefimiz 400 milyon TL’yi yakalamak.” Soyak, 750 milyon TL’lik cirosuyla Türkiye’nin önde gelen holdinglerinden. Gayrimenkul, enerji, döküm ve çimento olmak üzere 4 farklı sektörde faaliyet gösteriyor. Hala en büyük sektörü, ana iş kolu olan gayrimenkul projeleri. Bu yıl gayrimenkulde, bin 500 konut satarak 400 milyon TL ciro elde etmeyi hedefliyor. Holding olarak planı ise yüzde 10 büyüyerek cirosunu 900 milyon TL’ye çıkarmak. Ancak Soyak, bu yıl gayrimenkulde yeni konut projesi yapmayı planlamıyor. Soyak Holding’in CEO’su Dr. M. Emre Çamlıbel, “2013’te mevcut projelerimizle devam edeceğiz” diyor ve stoklarındaki bin 100 konutu satmaya odaklandıklarını söylüyor. Çamlıbel’e göre bu yıl gayrimenkul sektöründe konut satışlarını olumsuz etkileyebilecek en önemli 2 konu KDV artışı ile projeden satışın yasaklanması olacak. Çamlıbel, özellikle projeden satışın yasaklanmasının finansman sıkıntısı yaratacağını söylüyor. “Projeden satışın yasaklanması sektöre ciddi zarar verir” diyen Çamlıbel, konut satışına getirilen KDV artışının da satışları olumsuz etkileyeceğine dikkat çekiyor. Önümüzdeki dönemde, düşük aidatlı, enerji verimli, yeşil binaların prim yapacağını söyleyen Soyak Holding CEO’su Dr. M. Emre Çamlıbel’le satışı devam eden konut projelerini ve gayrimenkul sektörünü konuştuk.

Soyak, uzun yıllardır konut sektörünün içinde. Bugüne kadar kaç konut yaptınız?
Soyak Holding olarak bugün gayrimenkul, enerji, döküm ve çimento sektörlerinde faaliyet gösteriyoruz. 11 şirketimizde bin 500 kişiye istihdam sağlıyoruz. Ana iş kolumuz olan gayrimenkulde de bugüne kadar 50 bin konutu tamamlayıp teslim ettik.

Geçen yıl, Soyak için konut piyasası nasıl geçti? Hedeflediğiniz satışları yaptınız mı?
Bence, 20 yıl sonra dönüp geriye baktığımızda Türkiye gayrimenkul sektörüne en fazla etki eden yıllardan birinin 2012 olduğunu göreceğiz. Çünkü geçen yıl, 3 önemli yasal değişiklik oldu. Kentsel dönüşüm, mütekabiliyet ve 2B yasaları 2012’de çıktı. Bunların etkilerini kısa sürede değil ancak önümüzdeki 10, hatta 20 yılda görebileceğiz. 2011 yılıyla mukayese ettiğimizde 2012 sıkıntılı bir yıl oldu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz