Jeotermal'deki büyük potansiyel

Zorlu Enerji Genel Müdürü Sinan Ak, sorularımızı yanıtladı.

1.01.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Jeotermal'deki büyük potansiyel


En son jeotermal enerjiye büyük bir yatırım yapmıştınız. Türkiye’nin bu alandaki potansiyelini nasıl değerlendiriyorsunuz?
Jeotermal potansiyeli açısından oldukça zengin bir ülkeyiz. Avrupa'da ilk üç, dünyada ise ilk yedi ülke arasındayız. Türkiye’nin 31 bin 500 MW’lık jeotermal ısı potansiyeli yaklaşık 20 milyon ton/yıl petrole eşdeğer durumda, bunun rakamsal olarak karşılığı ise 11 milyar dolar. Jeotermal enerjinin, teorik elektrik potansiyeli yaklaşık 2.000 kWh olmasına rağmen, Türkiye'de elektrik üretiminin sadece binde ikisi bu kaynaktan sağlanıyor. Biz de jeotermal enerji alanındaki yatırımlarımızı, Türkiye’nin jeotermal kaynaklarının yüzde 87’sinin bulunduğu Ege Bölgesi'nin en verimli üç sahasına yönlendirdik. Bu sahaların başında da Türkiye'nin enerji üretim amaçlı keşfedilen ilk jeotermal sahası olan Denizli Kızıldere geliyor. Tamamlandığında 80 MW kurulu güce sahip olacak ülkemizin en büyük jeotermal santralinin inşasına 2012 yılında başladık. Santral toplam 600 milyon kWh/yıl kapasitesiyle 79 milyon ton/yıl fuel-oil ve bunun karşılığında 86 milyon dolar/yıllık dış kaynaklı enerji giderini ikame edecek. 2013 yılında faaliyete geçmesini hedeflediğimiz bu santralimizin yanı sıra, Kızıldere’de ADÜAŞ ihalesi ile 30 yıllık işletim hakkını satın aldığımız 15 MW kurulu güce sahip bir santralimiz daha bulunuyor. Yeni santralimizin de üretime geçmesiyle Kızıldere'deki kurulu gücümüzü 95 MW'a yükselteceğiz. Bu sahanın daha da geliştirilmesi için çalışmalarımızı başlattık. Kızıldere'nin yanı sıra,
Manisa-Alaşehir ve Kütahya-Simav jeotermal sahalarında da yatırım projelerimiz bulunuyor. 2040 yılına kadar üretim lisansımızın bulunduğu Manisa Alaşehir jeotermal sahasında rezervuar değerlendirme ve fizibilite çalışmalarının ardından, önümüzdeki yıl 30 MW kurulu güce sahip olacak yeni bir santralin temelini atmayı hedefliyoruz.

Jeotermal enerji yatırımlarınızın uzun vadeli hedefi nedir?
Kütahya Simav’da ise enerji üretimi için en uygun bölgeleri saptayarak sondaj çalışmalarına başlamak için yoğun bir çaba içindeyiz. Elde edeceğimiz bulgular sonucunda, yatırım kararımıza yön vereceğiz. Eğer sonuçlar öngördüğümüz gibi olursa bu bölgede 20 MW kurulu güce sahip olacak bir santralin inşasına önümüzdeki yıl başlamak istiyoruz. Jeotermal yatırım projelerimizi önümüzdeki üç yıl içinde faaliyete geçirerek, jeotermal kurulu gücümüzü 275 MW’a yükseltmeyi hedefliyoruz. Başka bir deyişle ülkemizin 2023’e kadar jeotermalde ulaşmayı hedeflediği 600 MW kurulu gücün yarısını Zorlu Enerji üretecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz