"2012'de sektörün üçüncü büyük bankası olacağız"

TEB, finans sektörünün iddialı oyuncularından biri...

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
2012'de sektörün üçüncü büyük bankası olacağız


2010 yılında tarım kredilerini yüzde 80 artıran şirket, 2011 ilk üç ayında yüzde 40 oranında büyüme yakalamayı başardı. 2012 yılında sektörün üçüncü büyük bankası olmayı hedeflediklerini söyleyen Teb İşletme ve Tarım Bankacılığı Direktörü Mehmet Ormancı, "Bu nedenle tarım bankacılığı, Teb 'in büyüme stratejileri arasında olmaya devam edecek ve bu alanda pazar payımız hızla artacak" diye konuşuyor. Tarım kredi hacmi 600 milyon TL'ye ulaşan Türkiye Ekonomi Bankası (TEB), tarım bankacılığında pazar payını artırmak için çalışmalarını sürdürüyor. 2012 yılında sektörün üçüncü büyük bankası olmayı hedeflediklerini söyleyen TEB işletme ve Tarım Bankacılığı Direktörü Mehmet Ormancı, özellikle tarımda yapılan yatırımların artmasının beklentilerini hızlandıracağını düşünüyor. Tarıma ve çiftçilere destek vermek amacıyla özel bir organizasyon yapısıyla 2007 yılından bu yana hizmet verdiklerini belirtiyor ve ekliyor: "TEB çiftçilerimizin finansal ihtiyaçlarına en uygun koşullarda çözüm üretmek için çalışıyor" diye konuşuyor. TEB'in tarımsal kredilerle ilgili hedeflerini, tarıma ve çiftçiye ne tür destekler vermeyi planladıklarını ve bu alandaki mevcut yapılarını TEB işletme ve Tarım Bankacılığı Direktörü Mehmet Ormancı'yla konuştuk:

TEB'in tarıma yönelik hizmetleri neler?
-
Tarıma ve çiftçilere destek vermek amacıyla özel bir organizasyon yapısıyla 2007 yılından bu yana hizmet veren Türk Ekonomi Bankası, çiftçilerimizin finansal ihtiyaçlarına en uygun koşullarla çözüm üretmek için çalışıyor. Tarım sektörüne yönelik ürün ve hizmetler kapsamında bitkisel ve hayvansal üretim yapan tüm çiftçilere ulaşmayı hedefliyoruz. Üreticilerimize finansal destek sağlarken aynı zamanda onları bilgilendirme ve katma değeri yüksek verimli üretime yönlendirme konularındaki desteğimiz devam ediyor. Bu anlamda; TEB Tarım Bankacılığı olarak tarımın tüm alt kollarında işletme ve yatırım kredilerimizle üreticinin yanında yer alıyoruz.

Bahsettiğiniz alt kollardaki hizmetleriniz neler?
-
Hasat kredimizle hem açık alanda, hem de serada üretilen tüm tarımsal ürünlerin üretim dönemi boyunca tohum, ekim, gübre alımı, ilaçlama, sulama ve işçilik gibi üretim giderlerini karşılamak amacıyla üreticinin finanse edilmesi sağlanıyor. Harman Kart ile üreticilerimizin sabit girdi ihtiyaçlarının karşılanması adına 6 aya kadar faizsiz ödeme olanakları sunuyoruz. Üreticinin tüm yatırım ihtiyaçları bu bağlamda tarımsal amaçlı tarla alımları, tarımsal üretim için gerekli tesis yatırımları, topraklı veya topraksız sera yatırımları ve üretiminde gereksinim duyacağı traktör, tarımsal ekipman ihtiyaçları finansal destek araçlarımız ile karşılanıyor. Bunun dışında hayvancılık sektöründe; büyükbaş, küçükbaş ve tavukçuluk faaliyet kollarında hayvan varlığının genişletilmesi, işletme giderlerinin karşılanması ve tesis yatırımlarının uzun vadeli finanse edilmesi adına finansal destek ürünlerimiz bulunuyor.

Tarım kredilerinin kullanım oranları ne kadar ?
-
Tarım sektörüne bankaların finansman desteği gün geçtikçe artıyor. BDDK'nın verilerine göre, 2010 yılı tarım kredilerindeki artış oranımız yüzde 80 iken, 2011 ilk üç ayda yüzde 40 oranında büyüme gerçekleştirdik. 2011 yılında ise büyümeye devam ederek pazar payımızı artırmaya devam edeceğiz. Bu gelişmeler olurken sektöre kullandırdığımız kredi hacmimiz ise 600 milyon TL'ye ulaşmış durumda. Kredilerimizin yaklaşık yüzde 50'sinin kapasite artırımı, yeni yatırımlar ve makine ve ekipman alımı için kullanılan yatırım kredilerinden oluşması sevindirici bir gelişme. Tarımın milli gelirdeki payı yüzde 9 olmasına rağmen tarım kredilerinin toplam kredilerdeki payı sadece yüzde 4 seviyesinde. Bu nedenle tarım kredilerinin toplam krediler içindeki payının daha da yukarılara çekilmesi gerekiyor.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz