"Modern tarıma ilgi artıyor"

Son dönemde biyoteknoloji ve genetik bilimindeki gelişmeler modern tarıma olan bakış açısını değiştirdi.

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Modern tarıma ilgi artıyor

 

Özellikle üreticiler gelirlerini artırdığı için bu tür modern tarım teknolojilerine ilgi gösteriyor. Bu konudaki araştırmalarıyla tanınan tarım konusunda uzman isimlerden Dr. WiCCiam C. Motes'a göre de modern tarıma olan ilgi artmış durumda. Bu öngörüsünü araştırmalarıyla da destekleyen Motes'un saptamaları ise modern tarımla ilgilenenler için ilginç mesajlarla dofu... Son dönemde tarımda modern bir üretkenlik söz konusu. Modern üretkenlik artışının nedenleri ise çok farklı. Üreticiler özellikle gelirlerini çok fazla artırdığı için bu kanala başvuruyor. Bu konuda en fazla biyoteknolo-ji ile genetik bilimindeki ilerlemeler dikkat çekici. Ancak modern tarım sadece bunlarla sınırlı değil. 2007 itibarıyla 18 ülkede biyotek ürünlerin ekimi yapılıyor ve çiftlik gelirlerine 10 milyar dolardan fazla katkıda bulunması bekleniyor. 1996-2007 arası dönemde bu katkıların toplam değeri 44 milyar doların üzerine çıkmıştı. Bu konudaki araştırmalarıyla tanınan Dr. William C. Motes, modern tarımın avantajlarını ve bu konuda son dönemdeki trendleri yakından izleyen bir isim. Motes'un çalışmalarından çıkan başlıklar ve bu konudaki yorumları ise şöyle:

YENİ TEKNOLOJİ KULLANIMI ARTIYOR
"Tarımda yeni teknolojilerin kullanımının artığının kanıtları yerkürenin dört bir köşesinden geliyor. içlerinde hem büyük hem küçük ölçekli faaliyetler de var. Biyoteknoloji ürünlerinin ekimi giderek artıyor ve 2009 yılında biyotek ürünlerinin ekili olduğu alan miktarı 2008'e kıyasla yaklaşık yüzde 7 artarak 330 milyon dönüme çıkmış durumda. ABD, 158 milyon dönümlük ekili alanıyla bu teknolojinin lider kullanıcısı olmaya devam ediyor. Ancak çoğu soya fasülyesi üreten 150 bin çiftçisiyle Brezilya'nın 53 milyon dönümlük ekili alana sahip olmasını sağlayan 2008'e kıyasla yüzde 35'lik artışla en büyük çıkışı yakaladığı gözlemleniyor. 2007'de en büyük ikinci biyoteknolojili ekim alanlarına sahip Arjantin bu yıl üçüncülüğe inmiş durumda. Ancak bu haliyle bile biyoteknoloji ürünler bazında Hindistan, Kanada ve Çin'den çok daha ileride. Geçen yıl Çin'de çoğu pamuk olmak üzere 9,1 milyon dönümlük alanda biyoteknoloji ürünlerinin ekimi yapıldı, ancak geçtiğimiz günlerde genetiği değiştirilmiş pirinç ve mısır tohumlarının kullanımının serbest bırakılmasıyla bu rakamların kısa sürede artması bekleniyor. Ticari maksatlı ekimi yapılmadan önce genetiği değiştirilmiş mısır ve pirinç üretimi iki veya üç yıl boyunca saha testine tabi tutulacak. USDA, Haziran ayında, ABD'de 2009 yılındaki soya fasülyesi ekiminin yüzde 91'inin biyoteknoloji ürünleriyle yapıldığını bildiriyordu. Genetiği değiştirilmişlerin oranı mısırda yüzde 85 iken pamukta yüzde 88 olmuştu.

BİYOTEK'İN FAYDALARI
Biyoteknoloji bugüne kadar sayıları 12 milyona ulaşan dünyadaki çiftçiler için üretim kısıtlamalarını aşmak üzere tasarlanmış durumda. Bu sayede 2007 yılında 111 milyon hektardan geniş bir alanda uygulanan teknolojilerle hem üretkenlik hem kârlılık arttı. Her ne kadar bugüne değin çok az sayıda mahsul için sınırlı sayıda tarımsal uygulamalar gerçekleştirilmiş olsa da çok önemli, pozitif sosyo-ekonomik ve çevreci katkılar sağlandı. Bu teknoloji, beraberinde teknolojinin çok daha maliyet etkin ve çevre dostu tarımsal uygulamalarda kullanımını getirdi. Ayrıca bir dizi kalıtsal teknik ilerlemeler aracılığıyla muazzam ekonomik ve çevreci kazançlar da sağladı.

HASILAT ARTIŞI SAĞLANIYOR
Yeni teknolojilerin kullanımının faydaları arasında içinde daha temiz mahsulün ve yüksek getiri sağlayan erken tohumlamanın da olduğu biyotek ürünler var. Örneğin biyotek kanola ile daha temiz ürün elde edildi ve üreticilerin depolama masrafları yüzde 50 azaldı. Çiftçiler ayrıca erken tohumlama fırsatlarıyla birlikte gelen üretim artışlarından da kazançlı çıkmışlardır. 1996 yılından bu yana toprağı sürme adetlerini azaltan ABD'li soya fasülyesi üreticilerinin yüzde 63'ü, yaban otlarına dirençli teknolojileri kilit faktör olarak görüyor. Anket yapılan üreticilerin çoğu, toprak erozyonunda yılda bir milyar tona ulaşan azalmanın arkasındaki kilit faktörlerin Conservation Reserve Program ile azalan sürüm adetleri olduğuna inanıyor.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz