"Müthiş hareket"

Son günlerin en hareketli sektörlerinden biri gıda ve içecek. Büyük oyuncularda hisseler el değiştiriyor, küçükler satın alınıyor, konsolidasyonlar artıyor.

4 HAZİRAN, 20140
Paylaş Tweet Paylaş
Müthiş hareket
2013, gıda ve içecek sektörü açısından oldukça hareketli geçti. Sadece aralık ayında 3 büyük satın alma gerçekleşti. Tat Tohumculuk’a Japon ortak geldi. Tat Gıda, Tedi İçecek’in yüzde 50’sini satın aldı. Et pazarının güçlü markası Namet ise Dluna Investcorp ile devam etme kararı aldı.

Aslında bu işlemler, 5 yıldır süren bir trendin son örnekleri. Sektöre yeni girenler de var gücünü artırmak için küçükleri satın alan büyükler de... Örneğin 2009’dan bu yana gıdadaki satın alma ve birleşme sayısı 82’yi bulmuş durumda. Üstelik  bunların 18’i sadece son 1 yılda gerçekleşti. Uzmanlara göre bu trend devam

Tabloyu görmek için görsele tıklayın.
Son günlerin en hareketli sektörlerinden biri gıda ve içecek. Büyük oyuncularda hisseler el değiştiriyor, küçükler satın alınıyor, konsolidasyonlar artıyor. Fonların ilgisi ise her zamankinden daha yüksek. Kısaca yerli yabancı herkesin gözü gıdada...

Rakamlar da bu canlılığı doğrular nitelikte. 2009’dan bu yana ger çekleşen satın alma ve birleşmelere bakıldığında, gıda-içecek sektörünün hem işlem sayısı hem değer olarak ilk 5 sektör arasında olduğu görülüyor.

Deloitte’un Satın Alma ve Birleşmeler Raporu’na göre 2009-2013 arasında yapılan 1.022 satın alma-birleşme işleminin 82’si gıda ve içecekte gerçekleşti. Değer bazında ise gıda-içecek sektörünün toplamdan aldığı pay yüzde 6,5 oldu. Tabii bu hesaba sadece değeri açıklanan operasyonlar dahil.

Uzmanlara göre satış bedeli açıklanmayan işlemler de düşünüldüğünde, bu rakam çok daha yüksek düzeylere çıkıyor. Yıllar bazında incelendiğinde ise yatırımcı iştahının istikrarlı yükselişi daha net biçimde görülüyor. Öyle ki 2009’da gıdadaki satın alma-birleşme sayısı 9 iken, 2013’e gelindiğinde bu sayı ikiye katlanarak 18’e yükseldi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz