Şekerbank bu yıl tarıma 400 milyon lira ayırdı

Bankanın 2010 yılı hedefi ise bu rakamı 400 milyon TL’ye taşımak.

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Şekerbank bu yıl tarıma 400 milyon lira ayırdı
Şekerbank, modern tarımı en çok destekleyen bankalardan biri. Şekerbank’ın 70 il ve 184 ilçedeki 256 şubesinin yüzde 62’si Anadolu’da. Şubelerinin birçoğu da yaklaşık yarım asırdır aynı yörede bulunuyor. Anadolu’nun dört bir yanında bulunan şubeleriyle bugüne kadar yaklaşık 250 bin çiftçiye ulaşmış. Zira, Şekerbank’ın toplam nakdi kredileri içerisinde tarıma ayırdığı pay yüzde 5. Bu oran, kamu hariç özel bankaların tarıma ayırdıklarına bakıldığında ise yüzde 1,75’e geriliyor.  Banka bu anlamda, kendi portföy dağılımında tarım sektörüne ayrılan payda sektör ortalamasının üzerinde bir performans sergiliyor. Şekerbank İşletme ve Tarım Bankacılığı Genel Müdür Yardımcısı Halit Haydar Yıldız,  2009 yılında toplam 300 milyon TL tarım kredisi kullandırdıklarını söylüyor. Tarım kredilerinde 2010 yılı hedefi ise 400 milyon TL.
Çiftçiye özel geliştirdiği ürünleriyle yoğun bir şekilde köy ziyaretleri gerçekleştirdiklerini ifade eden Yıldız, Ziraat Bankası’na tanınan devlet destekli kredilerin özel bankalara da tanınmasıyla bu anlamda tarım kredilerinde bankaların iştahın oldukça artacağını belirtiyor. Yıldız ile tarım bankacılığını ve çiftçiye özel geliştirdikleri ürünleri konuştuk.

Şekerbank olarak tarım ve gıda sektöründe faaliyet gösteren şirketlere ne gibi kredi imkanları sunuyorsunuz?
Tarım sektörüne baktığımızda ağırlıklı olarak çiftçiye sunduğumuz ürünler ve bankacılık hizmetleri var. Bunları zirai krediler, hayvancılık, traktör, tarımsal ekipman, sera, bahçe-tarla, modern tarım ve hayvancılık projeleri için sulama gibi çiftçinin üretimini sağlayabilecek imkanları tanıyan kredileri sayabiliriz. Bunun yanında gıdaya yönelik firmalar için iki seçeneğimiz bulunuyor. Ticari faaliyetlerini sürdürebilecek kredileri sunuyoruz. İkinci olarak da hem tarımı destekleyecek hem de tarım sektörünün daha sanayiye yönelik olan firmaları yurt dışı kaynaklı yatırım kredileriyle destekliyoruz. Örneğin, en son IFC’den bu konuda 30 milyon Euro’luk uzun vadeli kredi aldık. Bunu gıda sektörüne kullandırıyoruz.

Üreticilere yönelik olarak ne gibi destekler, krediler sunuyorsunuz?

Bunu tarım ve tarım dışı sektör olarak ikiye ayırabiliriz. Bizim hedefimiz tarıma destek vermek ve bunun yanı sıra küçük ve orta boy işletmelerin finansmanını sağlamak anlamında lider banka olmak. Tüm planlarımızı bu çerçeveye göre hazırlıyoruz. En son “Üreten susarsa Türkiye susar” dedik. Üreticileri desteklemek için yollara çıktık. Özellikle küçük işletmeleri destekleyecek ürünler geliştiriyoruz. Çeşitli ürünlerimiz var. Özellikle bu kesime yatırım yapan kesime uzun vadeli krediler kullandırıyoruz. Türkiye’de ilk kez 12 yıl vadeli kredi veren ilk bankayız.

Modern tarım dediğimizde üretimden tüketime kadar uzanan zincirin hangi halkalarında yer aldığınızı söyleyebiliriz?
Tarladan tüketicinin alımına kadar varız. Bu zincirin tüm halkalarında olmak istiyoruz. Örneğin domates üretiliyor, salça yapılıyor, bakkal tüketiciye satıyor. Tüketici kredi kartıyla alıyor. Yani domatesin ekimindeki finansmandan, tüketicinin kredi kartıyla almasındaki finansmana kadar uzanan zincirde varız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz