"Tarımın geleceğinde yeni fırsatlar var"

Bugünden tarıma yatırım yapanları ise gelecekte daha rahat bir yaşam ortamı bekliyor.

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Tarımın geleceğinde yeni fırsatlar var
Dünyada tarım alanları giderek verimsizleşiyor. Gıda fiyatları son yıllarda yüzde 50’nin üzerinde bir artış gösterdi. Bu artıştan dünya ekonomisi de etkilendi. Artan dünya nüfusu, küresel ısınma ve gıda fiyatlarındaki anormal artışla birlikte gelecekte büyük sıkıntılar yaşanması kaçınılmaz olacak. Bu değişim doğrultusunda dünyanın son dönemde odaklandığı sektörlerin başında tarım geliyor.
Türkiye’de de tarım alanında önemli adımlar atılmaya başlandı. Organik tarımla başlayan bu süreç, son iki yıldan beri de topraksız tarımın popülerliği ile devam ediyor. Toprağa ihtiyaç duymadan da tarım yapılabiliyor olması, Türkiye’deki birçok yatırımcının bu alana odaklanmasına neden oldu. Türkiye’nin her yerinden, her sektörden girişimcilerin akın ettiği topraksız tarım, toprağa göre beş kat daha fazla sağladığı verimle, gelecek dönemin en kârlı işlerinden biri olacak. Hijyenik ve daha lezzetli ürünler yetiştirme imkânının dışında, gübreleme, ilaçlama, aşırı sulama gibi faktörlere gerek duyulmayan topraksız tarımda, başta geleneksel sebzeler olmak üzere hassas tıbbi bitkiler ve yumru kök içermeyen yeşillikler daha sağlıklı yetiştirilebiliyor ve hastalık seviyesi minimum düzeylere indiriliyor. Topraksız tarımın bir çeşidi olan hareketli su kültürü ile yapılan yöntemde 1 tohumdan 16 bin tane domates alınıyor. Ürünlerin satış fiyatı ise topraklı üretime göre 10 kat daha fazlaya çıkabiliyor.
Tarım ve bu sektörün içinde ele alınabilecek hayvancılık konusunda Türkiye’de uzun yıllardan beri tartışılan en önemli konulardan biri de bu sektörün önündeki fırsatlar… Özellikle son yıllarda büyük grupların bu yönde yaptıkları yatırımlarının da etkisiyle, sektörde inovasyon ön plana çıkıyor. Yeni iş alanları ve iş fırsatları oluşuyor. Yem bitkileri yetiştiriciliğinden, veteriner ilaçları üretimine kadar birçok alanda iş fırsatı doğarken, diğer yanda Türkiye’nin önemli tarım bölgelerinde katma değeri yüksek ürün üretimi konusunda önemli adımlar atılıyor. Türkiye’nin ve hatta dünyanın en verimli arazilerinden biri olan Çukurova’da sert çekirdekli meyve üretimi binlerce dönüme yayılmış durumda; bu ürünlerin ihracat pazarı da oldukça verimli.

Bit­ki­ler tür­le­ri­ni kay­be­di­yor
Küresel ısınmanın yaratacağı tahribat sonucunda hayvanların büyük zarar göreceği belirtiliyor. Ancak yapılan araştırmalara göre son 30 yıllık süreçte en çok tür kaybeden canlı grubunun bitkiler olduğu söyleniyor. Buna tabii ki tarımsal ürünler de dahil. Dolayısıyla Avrupa’da bu konuda birçok araştırma yapılıyor, önlemler alınmaya çalışılıyor. Tarımsal ürünlerde meydana gelebilecek önemli bir yıkıma karşın Norveçli bilim adamlarının geliştirdiği küresel bir tohum kasası var. Bu aynı zamanda kıyamet kasası olarak da adlandırılıyor.  Kuzey Kutbu’ndan 965 kilometre daha kuzeyde konumlanan 3 milyon tohumu olası facialara karşı koruyacak dev bir robot-bina yapılmış. Gelecekte küresel ısınmanın en fazla tahribatı tarım konusunda yaratacağı belirtiliyor. Dünya genelinde de tarım konusunda önemli Ar-Ge çalışmaları yapılıyor. Yeni türler geliştirme, tohum ıslahı, modern tarım teknikleri konusunda sürekli faaliyet gösteren şirketler var. Türkiye’de de modern tarım konusunda önemli adımlar atılıyor. Özellikle belirttiğimiz gibi organik tarımla başlayan bu gelişim süreci son bir iki yıldır topraksız tarımla daha da ileriye gitmiş durumda. 40 milyar dolarlık global bir pazar söz konusu topraksız tarımda.

Ve­rim 5 kat da­ha faz­la
Türkiye, tarım açısından şanslı ülkeler arasında yer alıyor. Ancak tarımda bölünmüş topraklar, erozyon ve kuraklık verimi engelliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz