"TARSİM, çiftçiye hayat veriyor"

A. Bülent Bora, sistemi daha iyiye taşımaya çalıştıklarını belirtiyor.

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
TARSİM, çiftçiye hayat veriyor
Tarım sigortası diğer sigorta branşlarından çok farklı prensiplere sahip, son derece zor, kısıtlı ve spesifik bir sigorta dalı. Bu sebeple dünyadaki pek çok ülkede fazla gelişememiş. Devlet Destekli Tarım Sigortaları yani Tarsim’in devreye girdiği 2006 yılından beri çiftçiye çok özel avantajlar sağladıklarını belirten Tarsim Genel Müdürü A. Bülent Bora, “Uzun vadede gerekli, tarım sektöründe üretimi sekteye uğratan tüm risklerin sigorta sistemi kapsamına alınması üzerinde çalışıyoruz” diyor. Tarsim Genel Müdürü A. Bülent Bora, Capital’in sorularını yanıtladı.

Tarsim’in kuruluşu ve çalışmaları hakkında bilgi verir misiniz?
2003 yılından itibaren çiftçilerimizi tüm doğal afetlere karşı güvence altına alarak gelirlerinde istikrarı sağlayabilecek, geniş kapsamlı, sürdürülebilir bir tarım sigortası sisteminin kurulabilmesi için çalışmalara başladık. Dünyadaki benzer sigorta modelleri incelendi. Bu doğrultuda tarım sektörünü tehdit eden risklerin teminat altına alınabilmesi amacıyla Tarım Sigortaları Kanunu 21 Haziran 2005 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Kanun kapsamına alınan risklerle ilgili olarak yapılacak sigorta sözleşmelerinde standardın sağlanması, riskin en iyi koşullarda transferi için uygun ortam oluşturulması, oluşacak hasarlarda tazminatın tek merkezden ödenmesi ve tarım sigortalarının geliştirilmesi, yaygınlaştırılması amacına yönelik olmak üzere de Tarım Sigortaları Havuzu kuruldu. Tarım Sigortaları Havuzu Yönetim Kurulu; Tarım ve Köyişleri Bakanlığı ve Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı’ndan 2’şer, Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği’nden ve Türkiye Ziraat Odaları Birliği’nden 1’er ve İşletici Şirket’ten 1 olmak üzere toplam 7 üyeden oluşuyor. Havuz’un tüm iş ve işlemleri, sisteme katılan 23 sigorta şirketinin kurmuş olduğu İşletici Şirket tarafından gerçekleştiriliyor.

Kimler sigortalarınızdan faydalanabiliyor? Sigortanın kapsamı nedir?
Öncelikle tarımsal üretimle iştigal eden tüm üreticilerimizin sistemin sunduğu olanaklardan faydalanabilmesi için Çiftçi Kayıt Sistemi’ne kayıt olması gerekiyor. Devlet Destekli Tarım Sigortası Sistemi 5 farklı branştan oluşuyor. Bitkisel Ürün Sigortası, Sera Sigortası, Kümes Hayvanları Hayat Sigortası, Hayvan Hayat Sigortası (Süt Sığırları Sigortası) ve Su Ürünleri

Tarsim bugüne kadar kaç üreticiyi sigortadan faydalandırdı?
Sistemin başlangıcı olan 2006 yılından bu yana, 19 milyon dekar açık alan ve 300 bine yakın süt sığırı sigortalandı. 400 milyon TL’ye yakın prim üretimi gerçekleşti. Bu yılın hasarları hariç üreticimize 185 milyon TL’lik hasar ödemesi yapıldı.

Dünyadaki örnekleri ile Türkiye’deki tarım sigortalarını karşılaştırabilir misiniz?
Tarım sigortası diğer sigorta branşlarından çok farklı prensiplere sahip. Son derece zor, kısıtlı ve spesifik bir sigorta dalı. Bu sebeple dünyadaki pek çok ülkede fazla gelişemediğini söyleyebiliriz. Kurum bazında, tarım sigortası büyüklüğünde Tarsim, Avrupa’da 4’üncü sırada yer alıyor. Birinci sırada ise; İspanya’daki Agroseguro adlı kurum var. Tarsim benzeri bir sigorta havuzu. İspanya’daki havuz sistemi 30’uncu yılını dolduruyor ve 750 milyon Euro gibi bir prim hacmine sahip durumda. Sonra Fransa ve İtalya geliyor. Almanya’da sadece dolu sigortasına karşı 3-4 şirket tarım sigortası alanında faaliyet gösteriyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz