Hedef bölgesel güç olmak

Sarten Ambalaj Sanayi Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Sarıbekir, küçük bir ambalaj şirketinden bir ambalaj devine dönüşme hikayelerini anlattı.

25.09.2014 20:00:020
Paylaş Tweet Paylaş
Hedef bölgesel güç olmak


ÜRETİMDEN MÜŞTERİYE
O döneme kadar konjonktürel nedenlerden dolayı Sarten’de üretim daha ön fazla plandaydı. Sarten’in 3’üncü dilimi olarak adlandıracağım 1996 yılından sonra pazarlama ve müşteriye yakınlaşma konusuna kafa yormaya başladık. Müşteriyle beraber nasıl büyürüz, bunu araştırdık. Hızla fabrika sayımızı artırdık.

O dönemde, Türkiye’de doğru dürüst yazılım yokken önemli bir BT yatırımına imza attık. Ben hızlı büyüme için şirketin iyi bir BT altyapısı olması gerektiğine yürekten inananlardanım. Bu yatırımlar ve bakış açımızın değişmesiyle de 3’üncü 10 yılımızı tamamladık. Bu dönemde kendimizi geliştirdik.

MÜŞTERİYE ESNAF OLDUK
Türkiye’de 90’lı yıllarda herkes sanayi odaklı çalışıyordu. Biz farklı olarak daha agresif pazarlama politikalarını devreye aldık. Ailemizin genlerinde olan ticaret kültürünü sanayi ve pazarlamayla birleştirdik. Müşteriye esnaf olduk. Müşterilerimizi sürekli destekledik. Müşterilerimiz büyüdüğü zaman biz de büyüyeceğimizi biliyorduk.

Kriz dönemlerinde müşterilerimiz ödemelerini uzatmak istedi, onlara bu anlamda destek olduk. Bu destekten dolayı krizin etkileri geçtikten sonra müşterilerimizin sadakati çok daha yüksek düzeyde devam etti. Üretimi durdurup beklemektense veya birçoklarının yaptığı gibi mallarımızı dövizin yükseldiği dönemde daha pahalıya satabilmek için stokta tutmaktansa seri biçimde üretim yapmayı sürdürdük.

ÇİFT HANELİ BÜYÜME
Şirketimizin hayatının 4’üncü 10 yılımızda yani 2003’ten sonra her yıl yaklaşık yüzde 20 civarında bir büyümeye imza attık. Türkiye’nin açıldığı, çevre ülkelerle ihracatın daha mümkün olduğu ve bizim ihracatımızın da arttığı bir dönem oldu bu. 5’inci 10 yılımızda ise 100 milyon dolar ihracat yapan, 350 milyon dolarlık bir şirketiz. Şimdi vizyonumuzda 1 milyar dolarlık bir ambalaj şirketi olmak var. 2020’li yılları bunun için hedef koyuyoruz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz