Unutulmaz kriz yönetimi

İş dünyasının önde gelen isimleri, krizleri nasıl yönettiler ve edindikleri kazanımlar neler oldu? İşte yanıtlar…

11.03.2016 15:17:520
Paylaş Tweet Paylaş
Unutulmaz kriz yönetimi
Son dönemde CEO ve patronların ajandasında kriz yönetimi ilk sırada yer alıyor. Global ölçekte yaşanan ekonomik krizler, Türkiye’deki politik ve ekonomik iniş çıkışlar, sektörlerde yaşanan beklenmeyen gelişmeler, yanı başımızda dünyayı saran savaş, bunun en önemli nedeni.
Aslında Türk iş dünyası kriz yönetimine hiç de yabancı değil. Hatta global ölçekte pek çok Türk yöneticisinin önemli görevlere gelmesinde bu kişilerin kriz deneyimlerinin payı büyük. Sonuçta Türk iş dünyasında kriz deneyimi olmayan iş insanı neredeyse hiç yok. Yöneticilerin bu krizlerle başa çıkma yolları ise çok değerli bilgiler içeriyor. Bu nedenle iş dünyasının deneyimli isimlerinin kişisel tarihlerinde iz bırakan, önemli kriz deneyimlerini masaya yatırdık. Her biri farklı krizler yönetmek zorunda kalan yöneticilerin kiminin verimliliğe, kiminin şeffaflığa kiminin ise farklı finansal çözümlere yönelerek krizleri atlatmayı başardıkları görülüyor.
SPEKÜLASYONA İTİBAR ETMEDİ
Sarkuysan, Türkiye’nin en büyük elektrolitik bakır şirketi... Şirketin yönetimindeki isim Hayrettin Çaycı ise tam 30 yıldır bu dev şirketin kaptan köşkünde oturuyor. Bu uzun zaman diliminde Sarkuysan Yönetim Kurulu Başkanı Hayrettin Çaycı, yönettiği en önemli krizlerden birinin 2008’in ekim ayında başlayan global kriz olduğunu söylüyor. Bu krizde sektörde metal fiyatlarının önce yarıya daha sonra 3’te 1’e kadar düştüğünü belirten Çaycı, “Döviz kurlarının yüze 50-60 arttığı bu krizde önce büyük bir belirsizlik ortamına girildi. Ancak şirketimizin finansal ve ticari faaliyetlerinde spekülasyona dayalı politikalara itibar etmemesi, sorunların üstesinden gelmemize yardımcı oldu” diyor. Çaycı, krizi atlatmak için neler yaptığını ve bu sürecin işe bakışını nasıl etkilediğini de şöyle paylaşıyor: “Alım ve satım yaptığımız malzemeleri hedge ettik. Sadece işletmede üretimin devamı için zorunlu olarak bulunan havuzlardaki bakırı çok ani kararla forward işlemine tabi tutarak zararı minimize ettik. Kapasitemizi üst düzeyde kullanarak yüksek üretim ve satış beklediğimiz bir yılda içine girdiğimiz ağır kriz ortamında yılı zarar etmeden kapatmayı başardık. Şüphesiz bu sonuç şirketin kurmaylarıyla gece gündüz yapılan beyin fırtınasında oluşturulan doğru kararlarla elde edildi. Bu krizi yaşamış olmak bize her alanda daha sorgulayıcı ve tedbirli olmak gerektiğini öğretti.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz