Şirketim benim önümde gidebilmeli

Ali Sabancı büyük bir ailenin parçasıydı,ancak ablasıyla ayrılıp girişimci olmayı tercih etti.

1 OCAK, 20110
Paylaş Tweet Paylaş
Şirketim benim önümde gidebilmeli

Capital: Size ortaklık ya da “Bizi alın” diye gelenlerin sayısı çok mu?

- Esas Holding’e çok yoğun teklifler geliyor. Gelen teklifler, ayda 100’ü bulabilir. Mesela AFM’yi 8 TL’den aldık, 2 ay sonra 16 TL’ye çıktı.Şirketle ilgili herhangi bir geliştirme yapmadık. Sektörde de herhangi bir iyileştirme olmadı. Hadi yarısı borsadan diyelim, peki diğer yarısı? Diğer yarısı perakende yatırımcının bize olan inancını gösteriyor. “Bunlar, bunu aldığına göre bunun ederi 8’den daha yüksek, zaten bunlar da bu işi burada bırakmaz” diye düşünüyorlar. Bu bana cesaret veriyor. Türkiye’deki perakende yatırımı çok önemli. Bunun dışında bizim Türkiye’deki diğer risk sermayelerine kıyasla soy ismimizden gelen önemli bir itibarımız var. İnsanlar onlara haksızlık yapmayacağımızı biliyor. Finansman kaynaklarımız çok bol. Çoğu insandan daha kolay iyi insan bulup ailemize katabiliyoruz. Bu üç özellikten dolayı Anadolu’dan da İstanbul’dan da yoğun talep geliyor. Zaten Esas Holding’in şu andaki çalışma yapısında bu teklifleri filtre eden bir ekip var. Filtrelemek gün geçtikçe zorlaştığı için yatırım yaparken kriterler koyduk.

Capital: 2011 hedefleriniz neler, nasıl bir büyüme planlıyorsunuz?

- 2011’de Pegasus’un büyümesi için kuzeyde, güneyde ve doğudaki komşularımızda yeni hatlar açmak istiyoruz. Şu anda komşularımız arasında tek Gürcistan ve Beyrut’a uçabiliyoruz. Bu coğrafyaya daha fazla odaklanmak istiyoruz. İran’a ve Suriye’ye uçabilmek istiyoruz. Elimizi kolumuzu bağlayan ikili anlaşmalar var. Bu anlaşmalara göre Türkiye’den Suriye’ye Türklere ait tek bir havayolu uçabiliyor. Bu durum McDonald’s’a, “Sadece Ankara ve doğusunda restoran açabilirsin” denirken Burger King’e, “Türkiye’nin her yerinde açabilirsin” denilmesi gibi… Bizim sektörün liberalizasyonu geriden geliyor.

Capital: Hangi sektörleri yakın markaja alacaksınız?

- Sağlık sektörünü. Bundan 4-5 ay öncesine kadar sinemaya girmek nasıl projeyse sağlık sektöründe büyümek için de projelerimiz var. Hizmet sektöründe misafire yakın olan çoğu işe bakıyoruz. Bu yüzden AFM’nin sahibiyiz. Gıdada fırsat var gibi görünüyor ama ölçek önemli. Gıdım gıdım yapmayacağız bu işi, yaparsak büyük yapacağız. Şu anda iki arada bir deredeyiz. Havacılıkla ilgili Türkiye’de ve yurtdışında her önemli insanı tanıyoruz. Bir de şimdi gayrimenkul işimiz var. Ama gayrimenkulü üreten değil finanse eden tarafta olmak istiyoruz. Burada ağırlıklı olarak yapı üzerinde çalışıyoruz, oraya 100 milyon Euro’luk bir fon ayıracağız. Bunu 2 kata kadar büyütme ihtimalimiz var. Paranın yüzde 50’sini Türkiye’de yüzde 50’sini yurtdışında harcamak istiyoruz. Son 3 yılda dünya, krizden Türkiye’den daha fazla etkilendi. Dolayısıyla Londra’da, New York’ta, Singapur’da alacağım ticari gayrimenkulün değeri, Türkiye’ye kıyasla daha alt seviyede. Oralarda daha düşük getiriler olsa bile projelere bakmak istiyoruz.

Capital: Çıkabileceğimiz başka işler olabilir mi?

- Şu anda başka bir şey yok.

 


İLK İŞİM OLTA SATMAKTI”


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.