Patronun ücret hesabı

Patronlar, 2014’te de geçen yıl olduğu gibi zamlar konusunda temkinli. Enflasyon oranında ücret artışı planlayan patronlar, yüzde 8-9 arasında zam öngörüyor.

25.03.2014 14:27:190
Paylaş Tweet Paylaş
Patronun ücret hesabı

Hediye Güral Gür ise performansı hedefi tutturma başarısına göre bir değerlendirme yapıyor. Fiba Holding ve Ant Yapı’da ise yöneticilerin büyüme ve kârlılık konusunda kurduğu dengeye dikkat ediliyor. Fiba Holding Yönetim Kurulu Üyesi Murat Özyeğin, için büyüme ile karlılığı belirli bir dengede tutmayı başaran yönetici yüksek performanslı oluyor. Ant Yapı Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Okay içinse maliyetle gelir arasındaki dengeyi en iyi tutturup hatta üzerine geçiren yöneticiler yüksek performanslıları oluşturuyor.

ORTAK ETMEK YAYGILAŞIYOR
Üst düzey yöneticilerin ücretlendirmesinde son dönemde en önemli trendlerden biri de bu gruptaki yüksek performanslı kişilerin şirkete ortak edilmesi oluyor. Böylece üst düzey yöneticilerin kuruma bağlılıklarının artırılması hedefleniyor. Kuruma bağlılığı artan yetenekli yöneticiler de daha uzun süre aynı şirkette çalışmayı sürdürüyor.

Türkiye’de az sayıda olan bu uygulama daha çok şirkete yayılıyor. Ant Yapı Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Okay da yüksek performans sergileyen yöneticilerini ücretlendirmede klasik yöntemlerin dışına çıktıklarını belirterek bunları yurtdışında kurdukları yeni şirketlere ortak ettiklerini söylüyor.

Okay, “Performansı yüksek yöneticilerimizle ortak yeni şirketler kurarak iş geliştiriyoruz” diyor. Okay, yöneticilerine yeni kurdukları şirketlerden yüzde 30 ila 40 arasında değişen oranlarda hisse verdiklerini belirtiyor. Towers Watson Ücret Araştırması Yöneticisi Kerem Tuzlacı da üst düzey yönetici ücretlerindeki farklılığın büyük ölçüde şirketlere göre değişen kısa ve uzun vadeli teşviklerden kaynaklandığını savunuyor.

Tuzlacı, “Önümüzdeki yıllarda Türkiye’de üst düzey yöneticilerin ücretlendirilmesinde kısa vadeli teşviklerin yanı sıra ertelenmiş ödeme paylarıyla hisse senedi opsiyonu gibi özkaynak aracılığıyla ödüllendirme araçlarının daha fazla kullanılmasını bekliyoruz” diyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz