Patronun ücret hesabı

Patronlar, 2014’te de geçen yıl olduğu gibi zamlar konusunda temkinli. Enflasyon oranında ücret artışı planlayan patronlar, yüzde 8-9 arasında zam öngörüyor.

25.03.2014 14:27:190
Paylaş Tweet Paylaş
Patronun ücret hesabı
2014’te ortalama yüzde 8 oranında zam öngörülüyor. Patronlar ise ücret artışına geçen yıl olduğu gibi temkinli yaklaşıyor. Hemen hepsinde enflasyon oranında zam yapma eğilimi hakim. Ancak ücret artışı konusunda patronlara göre en kritik grubu “yüksek performanslı çalışanlar” oluşturuyor. Performansı, değerlendirirken ise kârlılığa ve büyüme hedeflerini tutturmaya dikkat ediyorlar.

Patronlar açısından ücretlendirme konusunda yükselen yeni trend ise yüksek performanslı yöneticileri şirkete ortak etmek. Eskiden primler, baz maaşının yüzde 50’sini geçemez diye bir kural vardı. Biz bunu kal dırdık. Şirkete kazandıran yöneticiye hak ettiğini fazlasıyla veriyoruz, Şimdi mükemmel işleyen bir prim sistemine sahibiz. Verdiğimiz primler baz maaşının yüzde 100’ünü bile geçebiliyor.”

Bu sözler, Pegasus Yönetim Kurulu Başkanı Ali Sabancı’ya ait. Sabancı, başarılarının en önemli saç ayaklarından birinin prim sistemleri olduğunu söylüyor. Şirketi büyüten, kâra geçiren yöneticiye hak ettiğini fazlasıyla veriyor.

Tabloları görmek için görsellere tıklayın.
Son dönemde Ali Sabancı’nın dikkat çektiği stratejiyi, ücret politikalarının temeline oturtan şirketlerin sayısı artıyor. Önümüzdeki dönemde daha fazla sayıda patron yüksek performanslı yöneticilerine tatminkâr kâr payları verecek, hatta bazı patronlar bu parlak insanları şirketine ortak edecek. Bu şekilde patronlar yüksek performanslıların şirkete bağlılığını artırıp onları kurum içinde tutmaya odaklanacak.

YÜKSEK PERFORMANSIN YILI
Profil International’ın araştırmasına göre çalışan nüfusunun yalnızca yüzde 20’si “üstün performans” gösteriyor. Patronlar tarafından en yüksek ücret artışıyla ödüllendirilen kesimi de bu grup oluşturuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz