Teknoloji, gelenek & fare

Bob Iger, 2005 yılında Disney'in CEO'su olduğunda kendisinden şüphe duyanları bir hayli utandırdı.

1 EYLÜL, 20110
Paylaş Tweet Paylaş
Teknoloji, gelenek & fare


Bugün liderlerde hangi özelliklerin olması gerekir?
- Öncelikle iyimser olmak zorundasınız. Asla kötümser olma lüksünüz olamaz. İşe geldiğinizde, coşkulu ve canlı olmanız gerekir. İnsanların sizi bir başarısızlık deneyimiyle çökmüş halde görmelerine izin veremezsiniz. Böylesi bir lüksünüz olamaz. Ben büyük risklerin yaratıcı bir şekilde alınması gerektiğine inanıyorum. Eğer başarısız olursanız, sakın onu sıradan bir şeymiş gibi göstermeyin, sanki onu gerçekten çok orijinal ve önemli bir riskmiş gibi değerlendirin.

İş hayatında başarısızlık muhteşem bir öğretmen olabilir. Sizin de geçmişinizde eğitici bir başarısızlığınız oldu mu?
- Ben daima başarısızlıkların ardından gözyaşı dökmemenin önemli olduğuna inanmışımdır. Çalışanlarıma, "Başarının tadını çıkarmayı çok uzatmayın. Çünkü her zaman bir başka zorluk daha vardır. Ancak başarısızlıkların sizi çökertmesine de izin vermeyin. Hatalarınızdan dersler çıkarın ve yolunuza devam edin" derim. Şirketimizde alınan kararların o kadar çoğu yaratıcılık tabanlıdır ki makul sayıda başarısızlıkla yüzleşmek kaçınılmaz. ABC kanalında neredeyse 5 yıl boyunca en fazla izlenen programı yaptım ve orada muazzam başarılı olduk. Ayrıca sayısız başarısızlığımız da olduğundan bununla başa çıkabilmeyi çok erken öğrendim. Sabah yataktan kalkıyorsunuz vegünlük izlenme oranları geliyor. Bu rakamlara bakıyor ve "Aman Tanrım" diyorsunuz. Ancak üzerinizdeki bu ağır yük ile yatağa geri dönemezsiniz. İşe gitmek zorundasınız. Bu sizin onu önemsemediğiniz ya da görmezden geldiğiniz anlamına gelmez ki zaten böyle bir lüksünüz olamaz. Ancak bunların perspektif dahilinde dikkatlice tutulmaları gerekir.

"Bugün Facebook'ta Disney'le ilişkili gruplarda 160 milyondan fazla insan var. İnsanlar Disney'in bir parçası olmak istiyor. Bu da bize bu insanlara erişme ve onların hoşuna giden deneyimleri sunma fırsatı veriyor."

Bu işte 6'ncı yılınızı doldurmak üzeresiniz. Sizce sadece CEO'ların yapabilecekleri ve yapmak zorunda oldukları işler nelerdir?
- Stratejiyi belirleyen, onu canı gönülden sadık bir şekilde savunan ve "İşte biz buraya doğru gidiyoruz" diyen CEO'dur. Siz ayrıca insanların nasıl davranacaklarını, birbirlerine karşı nasıl muamele edeceklerini, şirketinizden ve ürünlerinden hangi etik değerlerin bekleneceğini ve onun dünyada nasıl bir davranış tarzı sergileyeceğini belirleyen standartları da saptarsınız. Ve CEO seviyesinde yapılması gereken en önemli iş olarak, müthiş insanları işe almak ve onları motive etmek zorundasınızdır. Ben iyi bir öğrenci olmak gerektiğine inanırım. 12 yaşındaki oğlum, "Baba her akşam ev ödevi yapmaktan sıkıldım" diye ev ödevlerinden şikayet ettiğinde ona hep bunu hatırlatırım.

Peki CEO neleri yapmaktan uzak durmalı?
- Çok sağlam bir bilgi birikiminiz olması gerekir, ancak her şeyi biliyormuş gibi görünmeye çalışamazsınız. Çünkü her şeyi bilmeniz mümkün değildir ve öyleymiş gibi davranamazsınız. Eğer öyle yaparsanız, bu sefer kendinizi başkalarının fikirlerine kapatmış olursunuz ve bu bir CEO için son derece tehlikeli bir durumdur. Daima erişilebilir olmalısınız, ancak vaktinizi çok dikkatli dengelemelisiniz. Bazı durumlarda konsantre olabilmek ve vaktinizi daha iyi yönetebilmek için erişilebilirliğinizi sınırlandırmak ve müzakerelere ara vermek zorunda kalabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.