"AR-GE bütçemizin yarısı çevre dostu teknoloji için"

Bosch, dünyanın AR-GE’ye en fazla kaynak ayıran şirketlerinden. Geçen yıl şirketin araştırma ve geliştirme harcamaları yaklaşık yüzde 9 artarak 5 milyar Euro'ya ulaştı. Böylece cirosunun yüzde 10,1’ini ARGE’ye ayırmış oldu. Bosch Yönetim Kurulu Başkanı Volkmar Denner, AR-GE harcamalarının neredeyse yarısını çevre dostu teknolojilere ayırdıklarını belirtiyor. Denner, “Geleceğin teknolojisi elektrikli araçlar için her yıl ortalama 400 milyon Euro harcıyoruz. 2007’de kendimize 2020 yılına kadar karbondioksit emisyon seviyesini yüzde 20 azaltma hedefi belirlemiştik. Geçtiğimiz yıl bu hedefimizi neredeyse gerçekleştirdik ve bu oran yüzde 19,9 oldu” diyor.

25.08.2015 12:20:420
Paylaş Tweet Paylaş
"AR-GE bütçemizin yarısı çevre dostu teknoloji için"
Bosch Grubu, 2014’te yaklaşık olarak 290 bini aşkın çalışanıyla 48,9 milyar Euro ciroya ulaştı. Grup mobilite çözümleri, sanayi teknolojileri, enerji ve bina teknolojileri ve dayanıklı tüketim malları olmak üzere 4 ana sektörde faaliyet gösteriyor. Yaklaşık 150 ülkede temsil edilen global devin iki temel hedefi, sürdürülebilirlik ve yenilikçilik. Bosch Yönetim Kurulu Başkanı Volkmar Denner, 2014 yılında dünya çapında 4 bin 600 patent başvurusunda bulunduklarını söylüyor. Etkileyici ürün ve hizmetler tasarlayarak, hem inovatif hem faydalı çözümler sunarak yaşam kalitesini artırmayı amaçladıklarını belirtiyor. Bosch, dünyanın AR-GE’ye en fazla kaynak ayıran şirketlerinden biri. Şirketin araştırma ve geliştirme harcamaları 2014’te yaklaşık yüzde 9 artarak 5 milyar Euro'ya ulaştı. Böylece cirosunun yüzde 10,1’ini AR-GE’ye ayırmış oldu. Denner, AR-GE harcamalarının neredeyse yarısını ise çevre dostu teknolojilere ayırdıklarını belirtiyor. Denner, “Geleceğin teknolojisi elektrikli araçlar için her yıl ortalama 400 milyon Euro harcıyoruz. 2007’de kendimize 2020 yılına kadar karbondioksit emisyon seviyesini yüzde 20 azaltma hedefi belirlemiştik. Geçtiğimiz yıl bu hedefimizi neredeyse gerçekleştirdik ve bu oran yüzde 19,9 oldu” diyor. Bosch Grubu Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Dr. Volkmar Denner, Almanya Stuttgart’taki merkezinde sorularımızı yanıtladı: 
*2014’te önemli bir büyüme kaydettiniz. Geçen yıl çevreye ne gibi katkılar sağladınız?
* Bosch olarak üründe, hizmette ve attığımız her adımda, “Yaşam İçin Teknoloji” vizyonuyla ilerliyoruz. Tüm eylemlerimizde doğa, toplum ve gelecek nesillere karşı sorumluluklarımızın bilinciyle hareket ediyoruz. İnsan sağlığına ve güvenliğine saygıyı, doğal kaynakları ekonomik kullanmayı, daha doğal ve temiz bir çevrede çalışmayı iş politikamızın temel prensibi olarak görüyoruz. 2007 yılında kendimize 2020 yılına kadar karbondioksit emisyon seviyesini yüzde 20 azaltma hedefi belirlemiştik. Geçtiğimiz yıl bu hedefimizi neredeyse gerçekleştirdik ve bu oran yüzde 19,9 oldu
* Bosch’un çevre ve sürdürülebilirlik vizyonunun temelinde neler var? Bu stratejinizi kısaca özetler misiniz? 
*Mutluluk ve yaşam kalitesi arasında bir ilişki varsa mutluluk ölçülebilir demektir. İktisadi Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD) bu bağlamda Daha İyi Yaşam Endeksi’ni oluşturdu. Bu model ekolojik, ekonomik, beşeri ve sosyal faktörleri parlak bir geleceğin göstergeleri olarak inceliyor. 11 farklı göstergenin arasında kişisel güvenlik, eğitim, iş ortamı ve çevresel koşullar da yer alıyor. Bu göstergeler doğru yolda olup olmadığımıza da ışık tutuyor. Örnek olarak sensörlerimizin başarı öyküsünden bahsedebilirim. 1990’larda araç güvenliğini artırmak için MEMS sensörlerini kullanan ilk şirketlerden biri olduk. Sistematik araştırma ve geliştirme çalışmalarımız sayesinde bu teknolojiyi daha ucuz ve geniş bir uygulama gamına uygun hale getirmek için durmaksızın çalıştık. MEMS sensörlerinin lider küresel üreticisi olarak, şu anda günde 4 milyon adet üretiyoruz. Bunun yanı sıra bu alanda 1.000’den fazla patentimiz bulunuyor. Bosch sensörleri, geleceğin bağlantılı dünyasına giden yolu çiziyor. Hayatı daha konforlu hale getiriyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.