E-atıklar nasıl dönüşecek

Ömrünü tamamlamış "ambalaj", "akü", "pil" ve "araç lastiği" gibi atıklar "elektrikli ve elektronik eşyalar" artık kendi geri dönüşüm sistemine kavuştu.

27 MART, 20140
Paylaş Tweet Paylaş
E-atıklar nasıl dönüşecek

GERİ DÖNÜŞÜMÜN ORANI
Gezegen Ortaklığı Programı'nı başlattığımız 1987 yılından bu yana küresel olarak yaklaşık 2,5 milyar Pound oranında e-atık ve sarf malzemesini geri dönüştürdük. 1 milyon 600 bin metrik ton ağırlığındaki elektronik ürün ve malzemeyi 2015 yıl sonuna kadar geri dönüştürmeyi hedefliyoruz.

EROL MİZRAHİ /POLİSAN HOLDİNG
İCRA KURULU ÜYESİ VE CEO'SU
"50 TON ATIĞI GERİ DÖNÜŞTÜRDÜK"
DETAYLI GRUPLANDIRMA

Polisan'daki ömrünü tamamlamış tüm bilgisayarlar, elektronik kartlar, kontrol sistemleri ve kablolar gibi tüm elektrik ve elektronik eşyalar kaynağında ayrı toplanıyor. Elektronik ve elektrik atıkları olarak sınıflandırdığımız bu atıklar, geçici depolama sahamızda atık türüne göre gruplandırılarak muhafaza ediliyor.

ÖZEL KORUMA
Aynı zamanda floresan atıkların içerdiği fosfor gibi zararlı gazların salımını engellemek amacıyla özel şartlarda korunuyor. Tüm geri kazanıma uygun ve bileşenlerindeki niteliklere göre tekrar kullanılabilen elektrik ve elektronik atıklar bu işleri yapmakla yetkili lisanslı geri kazanım tesislerine sevk ediliyor.

EKONOMİYE KATKI
Ofis kullanımında oluşan atık piller ise yine aynı şekilde şirket bünyesinde farklı noktalarda toplanmakta, belirli dönemlerde Bakanlık tarafından yetkilendirilmiş kuruluş olan TAP'a (Taşınabilir Pil Üreticileri Ve İthalatçıları Derneği) sevk edilerek, geri kazanım ve bertaraf işlemleri sağlanıyor. Polisan son 4 yılda yaklaşık 50 ton elektrik ve elektronik atık geri kazanımını ulusal mevzuata ve şirket içi prosedürlere uygun olarak gerçekleştirdi, ekonomiye katkıda bulundu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.