E-atıklar nasıl dönüşecek

Ömrünü tamamlamış "ambalaj", "akü", "pil" ve "araç lastiği" gibi atıklar "elektrikli ve elektronik eşyalar" artık kendi geri dönüşüm sistemine kavuştu.

27.03.2014 22:06:120
Paylaş Tweet Paylaş
E-atıklar nasıl dönüşecek
Ömrünü tamamlamış "ambalaj", "akü", "pil" ve "araç lastiği" gibi atıklar "elektrikli ve elektronik eşyalar" artık kendi geri dönüşüm sistemine kavuştu. Atık Elektrikli ve Elektronik Eşyaların (AEEE) Kontrolü Yönetmeliği'nin geçtiğimiz günlerde çıkmasıyla birlikte, çevre açısından son derece önemli bir konu olan elektronik atıkların geri dönüşümü daha sistematik bir şekilde ele alınacak.

Böylelikle e-atıklar standartlar çerçevesinde lisanslı tesislerde tekrar dönüştürülürken yaşanan dev kirliliğe ve ekonomik kayba da son verilecek.

Türkiye’de her yıl 100 binlerce ton e-atık hurdacıların elinde standart dışı işlem görüyor ve kimi zaman toprağa, suya, denize bırakılarak çok büyük çevresel kirliliklere neden oluyor. Ancak artık bu durumun önüne geçilecek.

Atık Elektrikli ve Elektronik Eşyaların (AEEE) Kontrolü Yönetmeliği’nin geçtiğimiz günlerde çıkmasıyla birlikte, çevre açısından son derece önemli bir konu olan elektronik atıkların geri dönüşümü daha sistematik bir şekilde ele alınacak.

Kullanımından vazgeçilen tüm elektrikli ve elektronik eşyalar bu kapsamda ya ekonomiye kazandırılacak ya çevreye zarar vermeyecek şekilde işleme tabi tutulacak. Böylece, hammadde tüketimi azalırken, çevre, zehirli atıklardan temizlenecek, ürünler daha az kirleten maddelerden üretilecek ve daha az enerji tüketilecek. Peki bu süreç nasıl işleyecek? Yani nasıl olacak da bu atıklar geri dönüşüme ve geri kazanıma yönlendirilecek?

YÖNETMELİĞİN KAPSAMI
AB Çevre Mevzuatı’na uyum çerçevesinde çıkarılan Atık Elektrik ve Elektronik Eşyaların Kontrolü Yönetmeliği, 10 ana kategoride, yani küçük ev aletleri, bilişim, telekomünikasyon, tüketici ve aydınlatma ekipmanları, elektrikli ve elektronik aletler, oyuncaklar, tıbbi cihazlar, izleme ve kontrol aletleri ile otomatların kullanımını tamamladıktan sonra nasıl dönüştürüleceğini belirledi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz