Yeşil ürünlerin payını artıracağız

Onduline Avrasya CEO’su Burhan Karahan, şirketin sürdürülebilirliğe bakışını, bu konuda neler yaptıklarını ve hedeflerinde neler olduğunu Green Business'e anlattı.

27.08.2014 16:44:400
Paylaş Tweet Paylaş
Yeşil ürünlerin payını artıracağız


Öncelikle Onduline’i tanıyabilir miyiz? Dünyada ve Türkiye’de ne kadarlık bir geçmişi var?
Onduline Grubu olarak dünyada 70'inci Türkiye'de ise 20'nci yılımızı kutluyoruz. Ürünümüzün Türkiye’deki varlığının 40’ıncı yılındayız. Şirketimiz, ikinci dünya savaşının hemen sonrasında bütün Avrupa yıkılmış durumdayken hızlı bir şekilde binaların yeniden yapılabilmesi için gerçekleştirilen bir buluşla ortaya çıktı.

Organik elyaflı hafif çatı malzemesi denen konsept bir Fransız mühendis ve girişimci tarafından geliştirildi ve hızlı bir şekilde savaş sonrası Avrupa'sının çatıları kaplandı. Ürün, Türkiye’ye ise 1974 yılında geldi. Siyah beyaz televizyon zamanlarında verilen Onduline reklamlarıyla marka jenerik isim oldu.

Reklamda Karadeniz şivesiyle konuşan ustalar, pratik bir şekilde çatı yapıyor ve evleri tamamlıyordu. Böyle bir geçmişimiz var. Hafif çatı kaplama malzemelerinde dünya lideriyiz.

Peki Türkiye’deki pozisyonunuz nedir?
Türkiye'deki çatı pazarının lideriyiz. Liderliğimizi, tek bir üründe kalmamamıza borçluyuz. Çatı kaplama malzemelerinde birçok ürünü ilk kez Türkiye’ye biz getirdik. Örneğin yeşil çatıları Türkiye'ye ilk getiren biz olduk. Şu anda yavaş yavaş yaygınlaştığını söyleyebiliriz. Türkiye'de yıllık 100 milyon metrekarelik çatı kaplama pazarı var.

Pazarın parasal hacmi 2 milyar dolar civarında. Biz metrekare bazında pazarın yüzde 15-20’sini elimizde tutuyoruz. Her 5 çatıdan birinin bir Onduline Avrasya ürünü olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Toplam 350 bayi kanalıyla 4 bin noktada ürünlerimizi satışa sunuyoruz. Portföyünüzdeki yeşil ürünler neler?

Biz üretimimizde geri dönüştürülebilir malzemeler kullanıyoruz. Üretimde bağlayıcı lif olarak selüloz gerekiyor. Bunu doğrudan ağaçlardan selüloz olarak alabilirsiniz. Ancak biz böyle yapmıyoruz. Atılmış kağıt kartonları geri dönüştürüp lif elde ediyoruz.

Şu anda odun selülozunu hiç kullanmıyoruz. Bizim üretimimizden dolayı hiç ağaç kesilmiyor. Tabii ürünümüz sadece selülozdan yapılmıyor. Ürünün su geçirimsizliğini de asfaltla sağlıyoruz. Yani toplamda üretimimizin yüzde 50’si geri dönüşümlü malzemeden, yüzde 50’si de asfalt ve benzerleri olmak üzere geri dönüşümü uzun süren girdilerden oluşuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz