Kendi kendini organize edebilen fabrikaların temelini atmak

Sanal dünyada üretilen bilgiler, gerçek üretim süreçlerinin içine nüfuz ettikçe ortaya yepyeni üretim ortamları çıkacak.

1.10.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Kendi kendini organize edebilen fabrikaların temelini atmak
Akıllı fabrikalarda, makinelerden oluşan topluluklar kendi kendilerini organize edecek, tedarik zincirleri otomatikman birbirleriyle koordine olacak ve yarı-mamul ürünler kendilerini ticari birer emtiaya dönüştürecek makinelere imalatları için gerekli verileri gönderecekler. Bu gelişmelerde Siemens ise kilit bir rol oynayacak.
Sanal dünyada üretilen bilgiler, gerçek üretim süreçlerinin içine nüfuz ettikçe ortaya yepyeni üretim ortamları çıkacak. Akıllı fabrikalarda, makinelerden oluşan topluluklar kendi kendilerini organize edecek, tedarik zincirleri otomatikman birbirleriyle koordine olacak ve yarı-mamul ürünler kendilerini ticari birer emtiaya dönüştürecek makinelere imalatları için gerekli verileri gönderecekler.

Bu gelişmelerde Siemens ise kilit bir rol oynayacak.Avrupa ve ABD, kendi endüstriyel değer yaratımlarını dikkate değer oranda artırmayı planlıyor. Alman medyası ise endüstriyel üretimin bir sonraki aşamasını, akıllı fabrikalara doğru yönelen bir paradigma kayması olarak tanımlayarak ve hatta onun dördüncü endüstri devriminin doğuşu olduğunu ilan ederek coşkulu bir heyecanla karşılıyor.

Tabloyu görmek için görsele tıklayın.

Birinci endüstri devrimi, 18'inci yüzyılda buhar makinesinin icadıyla ve elle yapılan işlerin mekanikleştirilmeleriyle tetiklenmişti. İkinci devrim, 20'nci yüzyılın başlarında seri üretim tekniklerinin uygulanmasıyla başlamıştı, üçüncüsünün kapısı da son birkaç on yıllık dönemde üretim süreçlerinin otomatikleştirmelerinde kullanılan elektronik sistemler ile bilgisayar teknolojileri tarafından açılmıştı. O zaman biz şu anda dördüncü bir devrimin, yani Endüstri 4.0'ın eşiğinde miyiz? Siemens Kurumsal Stratejiler Başkanı Peter Herweck daha temkinli biryaklaşım benimsiyor. Herweck, "Burada 20 yıllık veya daha uzun süreli bir zaman diliminden bahsediyoruz. Bugünün bakış açısıyla baktığımızda alınacak sonuçlar elbette birer devrim yaratacak nitelikte olacak, ancak eninde sonunda bu işin gerçekleşmesi için çok sayıda geliştirme aşamasından geçeceğiz" diyor.

Bununla birlikte uzmanlar, geleceğin üretim tesislerinin günümüzdeki fabrikalardan çok daha zeki olacağı konusunda hemfikir. Bu üstün zeka aslında neredeyse akla gelen bütün makinelerin, yarı mamul ürünlerin ve malzemelerin içine yerleştirilecek minyatür işlemciler, depolama birimleri, sensörlerve telsiz cihazlar kadarveri akışlarının yapılandırılmasında kullanılacak akıllı araçlar ve yeni yazılımlar sayesinde de mümkün olabilecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz