Harvard'a uzanan bir yol hikayesi

Akbank Düşünce Kulübü ’nün, bu yılki proje yarışmasında birinci olan ekip Harvard ’a yaz okuluna gitti.

1.08.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Harvard'a uzanan bir yol hikayesi

Evet, aynen devre arasına geride giren takımın soyunma odasında yaşadıklarını gösteren bir filmde gibiydik... Kalan vaktimizi planladık ve bir hafta sonu Ankara’da toplandık. Bilen teknolojik altyapıdan, Melani pazarlamadan, Ömercan finanstan, Duygu hukuk ve risk yönetiminden sorumlu olurken proje yöneticiliği rolünü üstlenen Eren de satış ve insan kaynakları başta olmak üzere diğer konulara yardımcı olacaktı. Bütün networkümüzü kullandık ve yeminli mali müşavirden dijital medya ajansı direktörüne kadar ulaşabildiğimiz herkese danıştık. Ufak çaplı pazar araştırmaları yaptık. Zaman daraldıkça “Skype” konferanslarımız gece boyu sürmeye başlamıştı. İş hayatına başlamadan önceki son büyük tatilimiz, hayatımızın tecrübesi, yurtdışı maceramız, başladığımız işi bitirmek, karşılıksız kalmayan emeklerimiz demekti bizim için kazanmak.

Final günü neler yaşandı? Kazandığınız açıklandığında neler hissettiniz?
9 Nisan’daki finalden önceki hafta sonu İstanbul’da buluştuk. 48 saat içinde sadece 3 saat uyuyarak çalıştık. Önceki gece de bütün grupların konakladığı otelde çalışmaya devam ettik. Detayına kadar yaptığımız araştırmalar işe yaramış ve yöneltilen hiçbir soruyu cevapsız bırakmamıştık. O zaman nabızlarımız hızlandı, kol kola girdik ve bekledik. Projemizin ismini duyduğumuzda bitiş çizgisindeki ipi göğüslediğimizi anladık. Tarif edilemez bir andı bizim için. Hem bu fırsat için Akbank’a teşekkür etmek istiyorduk hem de hepsi çok iyi projeler yapan diğer gruplardaki arkadaşlarımızı da tebrik edip destekleri ve arkadaşlıkları için teşekkür etmek. Belki de şu kelime yeterdi o anı anlatmaya: “Mutluyduk”.

Sonunda 24 Haziran’da büyük ödülü kazanan ekip olarak Harvard’a uçtunuz. Ne hissediyorsunuz?
Harvard’da olmak benzersiz bir deneyim. Katıldığımız dersler de okulun adına yakışır nitelikte. Avrupa Parlamentosu’nun bir sorunu için bizden gerçek bir çözüm beklenildiği bir ders de var. En iyi proje ödevini makale olarak yayınlatacak ders de.. Hem hala şaşkınız hem de burada olmaktan büyük gurur duyuyoruz, hayatımızın en güzel macerasını yaşıyoruz.

8 hafta süresince burada eğitim alacaksınız, hangi dersleri seçtiniz?

Çok farklı alanlarda ve çok keyifli dersler seçtik. Bunlar arasında teknoloji ve inovasyon yönetimi (management of technology and innovation), mikroakışkan aletlerin üretimine giriş (introduction to fabrication of microfluidic devices), Amerika dış politikası (American foreign policy), biyomedikal etiğe giriş (introduction to biomedical ethics), sistem düşüncesi (systems thinking), yönetim muhasebesi (managerial accounting), finansal strateji ve davranışsal finans (financial strategy and behavioral finance) gibi dersler bulunuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz